Matek szorgalmi, segítesz? (nagyon f. o. n. t. o. s lenne)


Szóval, kaptunk egy szorgalmi feladatot hogy javíthassunk, viszont nem értem teljesen és nemtudom egyedül még megoldani, ezért megszeretném érteni , és ez az egyik utolsó ilyen lehetőség a javításra, ezért szeretnélek megkérni titeket hogy segítsetek. Na szóval a feladat:


"Két diák egyszerre indult el Tatabányáról Siófokra. Mivel különböző járművek vették fel a diákokat, az egyik 4 óra alatt, a másik, aki óránként átlagosan 5km-rel kevesebbet tett meg, 1 órával később ért Siófokra. Mekkora a diákok átlagsebessége? Milyen messze van Siófok Tatabányától?"


A válaszokat előre köszönöm. :)


2011. ápr. 26. 22:11
 1/10 anonim ***** válasza:

v = s / t


egyik diák 4 óra alatt tette meg itt a t = 4 ó

A második diáknál a v 5-el kevesebb, mint ez elsőnél, a t = 4 + 1

v2 = második diák sebessége


első diák = v2+5 = s / 4

második d.= v2 = s / 5


Ha a kettőt összetesszük akkor:

s/5 + 5 = s/4

4s + 100 = 5s

100 = s


Tehát a távolság 100 km

Az első 100 / 4 = 25 km/h sebességgel utazott

A második 100 / 5 = 20 km /h sebességgel utazott


A különbség 5 km/h, és 1 órával tovább utazott a második.

2011. ápr. 26. 22:28
 2/10 anonim ***** válasza:

Az egyik t1=4 óra, v1 sebességgel

a másik (+1 óra) t2=5 óra v2=v1-5.

Mindketten ugyanazt az utat tették meg: 4*v1=5*(v1-5)

Ebből a sebességek: 25 km/h, 20 km/h, a távolság 100 km.

2011. ápr. 26. 22:29
 3/10 anonim válasza:
Szerintem segítene megérteni a dolgot, ha egyszerű ábrát készítenél a feladatról: 1-1 pont a 2 diák, húzol egy vonalat, és felírod az adatokat. Szerintem egyenlettel lehet ezt megcsinálni... mondjuk az 1. diák lenne 4xy, a másik pedig 5x-5y. Tehát x a diák, y a megtett km, így lehetne egy egyenletrendszert. Nem vagyok biztos benne, de most ez jutott eszembe :)
2011. ápr. 26. 22:35
 4/10 anonim válasza:
Hm, az első 2 válaszoló kicsit egyszerűbb választ adott :D Bocsi, ha megkavartalak az egyenlettel xD
2011. ápr. 26. 22:36
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindenkinek, ment a zöld nektek.:)

Nem kavartál meg, így már megértettem.:D

Még egyszer köszi szépen. Jó éjszakát. :)

2011. ápr. 26. 22:58
 6/10 A kérdező kommentje:

Na ..... most ideges lettem. Még 1 feladat van amit megkéne csinálni, csak ezt most tudtam meg osztálytársamtól, én nem tudom hogy hogy nem tudtam erről -.-". Remélem tudtok még segíteni..:( nagyon hálás lennék. :/

2.feladat:

Csaba reggel 9órakor elindult kerékpárral, hogy a városban lakó nagymamáját meglátogassa. Állandó 20km/h sebességgel haladt,és másfél órát töltött a nagyinál. Visszafelé ugyancsak állandó sebességgel haladva - már sietett haza, sebességét 10%-kal növelve 3/4-ed 3 előtt 3percel[háromnegyed három előtt három perccel] ért haza. Milyen távol lakik a nagymama?

2011. ápr. 26. 23:07
 7/10 A kérdező kommentje:
Jah és egyenlettel kéne megcsinálni, igen!. :/
2011. ápr. 26. 23:09
 8/10 anonim ***** válasza:

s – a megtett útszakasz hossza a nagymamához és vissza

s/2 – a nagymama ilyen távol lakik


v1 – 20 km/h

v2 – 20 km/h + 10% = 20 + 2 = 22 km/h


háromnegyed három előtt három percel = 14:42 h = 14 + 42/60 = 14,7 h


T – az öszidő = 14,7 – 9 = 5,7 óra

Tn – nagymamánál töltött idő = 1,5 óra

T1 – biciklizés ideje oda

T2 – biciklizés ideje vissza


T = T1 + Tn + T2 = 5,7 óra = T1 + 1,5 + T2, ebből:

T1 + T2 = 5,7 – 1,5 = 4,2 óra


s = v1*T1 + v2*T2

s/2 = v1*T1

s/2 = v2*T2

2011. ápr. 27. 00:21
 9/10 anonim ***** válasza:

T2 = 4,2 – T1


v1*T1 = v2*(4,2 – T1)

20*T1 = 22*(4,2 – T1)


(a többit már kiszámolod)

2011. ápr. 27. 00:29
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi és még egyszer elnézést hogy nem hagytam üzenetet. Köszi szépen.
2011. ápr. 27. 07:12