Koordinátageometriában segítség?


Adott a x+2y=0 egyenletű egyenes


a, Írja fel annak az egyenesnek az egyenletét, amely átmegy a Po(2;-1) ponton és párhuzamos az adott egyenessel.


b, Írja fel annak az egyenesnek az egyenletét, amely átmegy a Qo(-2;1) ponton és merőleges az adott egyenessel.



Én úgy néztem az elsőt, hogy a pont az pont rajta van, így más egyenes nem jöhet szóba, csak az eredeti egyenlet. De számolással ki lehet ezt valahogy számolni? A másodikhoz hozzá sem tudok kezdeni, már egy órája próbálkozok és mindig valami döbbenetes hülyeség jön ki eredményül :(

Ha valaki le tudná írni hogy mit hogyan kell számolni, nagyon hálás lennék!


2011. ápr. 26. 20:17
 1/2 anonim ***** válasza:

Akkor kezdjük az alapoknál.

Van egy irányvektor: v =(a;b)

Ennek a normálvektorai: (-b;a) és (b;-a). Mindegy melyiket választod, tehát megfordítod, egyik -.

Egyenes egyenlete pontból és vektorból:

Itt a legkönnyebben megjegyezhető talán a normálvektoros, ezért ezt írom fel: adott egy P pont és egy n normálvektor

P(a;b) n(c;d)

Ekkor az egyenes egyenlete:

cx+dy = c*a+b*d

Egyenlet normálvektorának felírása:

ax+by+c = 0

n(a;b), tehát csak x, és y szorzótényezői kellenek.

Maga a feladat:

a)az egyenes normálvektora n(1;2)

P pontunk: (2;-1), használjuk a fenti képletet

x+2y = 1*2+2*(-1) = 0

b) Ami erre merőleges, annak a normálvektora pont az eredeti egyenes irányvektora, tehát ha n(1;2), akkor egy irányvektor: v(2;-1). Most ezt tekintjuk és a (-2;1) pontot:

2x-y = 2*(-2)+(-1)*1 = -5 Tehát az egyenes egyenlete

2x-y+5 = 0

2011. ápr. 26. 21:00
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!
2011. ápr. 26. 21:17