Matek? -segítség hülye vagyok


Hány éves a kapitány, ha a kapitány most kétszer annyi idős, mint a hajója volt akkor, amikor a kapitány annyi idős volt, mint most a hajója?----->> erre arányszám jön ki,de ez is jól jönne


Kellene az az út is amikor ugyanez a kérdés de tudjuk, hogy a kapitány és a hajója együtt 150 éves.


Előre is köszi


2011. nov. 10. 17:50
 1/1 BKRS ***** válasza:

A hajo most h eves, a kapitany meg k.

A kapitany k-h evvel idosebb a hajojanal.

Amikor k-h evvel fiatalbb volt a kapitany, akkor volt annyi idos mint a hajoja most. Ekkor a hajoja is k-h evvel volt fiatalabb, vagyis h-(k-h) = 2h-k eves volt.

A kapitany most ketszer ennyi idos.

k = 2*(2h-k)

k=4h - 2k

3k = 4h

k = 4/3 h


Ha tudjuk, hogy egyutt 150 evesek:

150=h+k

h = 150-k


ezt helyettesitsuk be abba, hogy

3k = 4h

3k = 4(150-k)

3k = 600 -4k

7k = 600

k = 600/7 = 85,714 = 85 eves es 8 es fel honapos.

2011. nov. 10. 18:10