Hányszor nagyobb a csokifagyi az eperfagyinál?


Az ábra egy kúp alakú ostyába helyezett három henger alakú fagylaltot ábrázol: eper (E), vanília (V), csokoládé (Cs) (tengelymetszet). A hengerek tengelymetszetei négyzetek, az E négyzet területe 24, a V négyzet területe 36.


A) 1,5 B) 2 C) 2,25 D) 3 E) 3,375


[link]


2011. ápr. 20. 09:00
 1/3 anonim ***** válasza:

Te = 24

Tv = 36

Vc/Ve = ?


Az ábrából látható, hogy két szomszédos négyzet oldalai között ugyanaz az arány van, ezért a három oldal egy számtani sorozat egymás utáni három tagjának fogható fel.

Az első két tag ismert

a(e) = √24

a(e) = 2√6

a(v) = 6

A sor hányadosa (kvóciense)

q = a(v)/a(e) = 6/(2√6)

q = √6/2


Ezzel a csokinégyzet oldala

a(c) = a(v)*q = 6*(√6/2)

a(c) = 3√6


Mivel a fagyihengerek magassága azonos az átmérőjükkel, a térfogatuk az oldalhosszak harmadik hatványával arányos.

Vagyis

Vc/Ve = [a(c)/a(e)]³ = (3√6/2√6)³ = (3/2)³ = 27/8

Vc/Ve = 3,375

===========

2011. ápr. 20. 12:46
 2/3 anonim ***** válasza:
Egyetértek az előttem szólóval, csak gondolom véletlenül elírta, természetesen mértani sorozat, nem számtani.
2011. ápr. 20. 13:09
 3/3 anonim ***** válasza:

Bocs, igazad van, mértanit akartam írni.:-)

Kösz a javítást.

2011. ápr. 20. 14:30