Egészrészes függvény, egyenlet?


Oldjuk meg a következő egyenletet a valós számok halmazán:


[(2x+1)/3]=[x]


Kétx meg 1 per 3 egészrésze egyenlő x egészrészével.


2011. ápr. 8. 20:36
 1/9 kanóc ***** válasza:

Az [a] = [b] állításnak szükséges, de nem elégséges feltétele, hogy abs(a-b) < 1

Ha megoldod az abs((2x+1)/3 - x) < 1 egyenlőtlenséget, akkor kapsz egy intervallumot, ami még nem a megoldás, de tudható róla, hogy ha van megoldás, akkor az csak ott lehet. Az intervallumon belül megrajzolt grafikonokról pedig leolvasható a megoldás.

2011. ápr. 8. 21:31
 2/9 kanóc ***** válasza:

"hogy ha van megoldás, akkor az csak ott lehet"

pontosítva

"hogy ha van megoldás, akkor az csak azon belül lehet"

2011. ápr. 8. 21:32
 3/9 A kérdező kommentje:
Azt azért tudod ugye, h a szögletes zárójel nem az absolutérték hanem az egész rész?
2011. ápr. 8. 21:48
 4/9 kanóc ***** válasza:

Tudom.

Arról van szó, hogy két szám egész része csak akkor lehet egyenlő, ha a két szám nincs nagyon messze egymástól. Pl. [4,5] = [4,6], de [4,5] =/= [10,5]

Ha a számegyenesen az egész pontokba cölöpöket verünk le, akkor a két szomszédos cölöp közé szorult számoknak lesz egyenlő az egész részük. És mivel a szomszédos cölöpök távolsága 1, ezért a két megegyező egészrészű szám különbsége (illetve annak abszolút értéke) sem lehet nagyobb 1-nél. Sajnos megfordítva nem igaz a dolog, ha két szám különbsége kisebb, mint 1, attól még nem biztos, hogy egészrészük egyenlő, lásd pl. 1,6 és 2,5

A megoldás lényegi része a grafikus megoldás, a különbség abszolút értékének a vizsgálata csak azért kell előtte, mert nem szeretnénk az egész végtelen nagy grafikont lerajzolni. Persze rajzolhatod rögtön a grafikont is valami ésszerű helyen elkezdve, és látni fogod, hogy a két lépcső "metszi egymást" valahol, előtte és utána pedig eltávolodik egymástól, így másutt "láthatólag" nincs megoldás.

2011. ápr. 8. 22:01
 5/9 anonim ***** válasza:

(2x+1)/3=[(2x+1)/3]+a ahol 0<=a<1

x=[x]+b ahol 0<=b<1

((2x+1)/3)-a=x-b

rendezed, es:


3b-3a+1=x <=> 3(b-a)+1=x

a feltetel alapjan (b-a) eleme (-1,0]-nak

3(b-a)+1 eleme (-2,1] tehat x eleme (-2,1]

2011. ápr. 9. 10:31
 6/9 A kérdező kommentje:
Az utolsónak mondanám, h lehet jó amire gondolsz, de ha grafikusan ábrázolod a függvényt akkor más és több megoldás jön ki.
2011. ápr. 9. 19:23
 7/9 A kérdező kommentje:
Kanóca köszi, és bocsi az első válaszomért.
2011. ápr. 9. 19:24
 8/9 anonim ***** válasza:
kerlek mondjal olyan megoldast ami nincs a (-2,1]-be
2011. ápr. 9. 20:55
 9/9 A kérdező kommentje:

Ábrázold a függvényt és megválot az jó intervallumok:

[-1;-0,5[ vagy [0;2[ vagy [2.5;3[


Az intervallum jelölést remélem nem kell magyaráznom, a te

[-2;1]-ed nem jó!!!!

2011. ápr. 10. 16:01