Matekfeladat, nagyon fontos?


van 2 feladat is az 1. egy valószínűségszámítás, amit megcsináltam, kérdés h. jó -e...

- mennyi a v.színűsége annak h. egy tálból 37 különböző számozású golyóból a 0 számút nem húzom ki 150 húzásból egyszer sem? 1 golyót többször is kihúzhatok.

én ezt így oldottam meg h.

jó eset : 1\37

összes : 150

tehát (1\37)\150 = 0,018%


ez sztem jó is .... a másodikkal van bajom.

- hányszor kell húznom ahhoz, hogy a 0 számozású golyót Biztosan ne húzzam ki egymás után 150 alkalommal. (tehát megszakítások nélkül)


... ezt mindenképpen meg kell csinálnom, úgyhogy kérlek segítsetek!:)


2011. ápr. 4. 21:31
 1/4 anonim ***** válasza:

Szerintem az első sem jó.

Összes eset: 37^150, mivel 150-szer húzol visszatevéssel, és 37 golyó van(ismétléses variáció), azaz elsőre 37-féleképpen húhatsz, másodikra is, harmadikra is, stb..

Jó eset: 36^150 a logika ugyanaz, hogy ne húzz 0-t 36 golyót húzhatsz elsőre, másodkra, stb...

azaz a valószínűség: 36^150/37^150 = (36/37)^150 = 0,01641


Második feladatnál tuti, hogy így szól a kérdés?

Mert szerintem erre a válasz az, hogy nincs megoldás, hiszen sosem lesz biztosan 150-szer egymás után nem 0, mondjuk húzzunk minden 37.-re 0-t. Akárhányszor is húznűnk, sosem lesz 150 egymás utáni nem 0.

2011. ápr. 5. 09:55
 2/4 anonim ***** válasza:

Az első biztos hogy nem jó.

kedvező eset valószínűsége = kedvező esetek száma osztva összes eset számával


A 150 golyókihúzás egymástól független esemény.

1 golyó kihúzás esetében

kedvező esetek száma = 36 (ennyi félekép húzhatok nem 0-át)

összes eset száma = 37

valószínűség 36/37


2 golyó kihúzás esetében:

az első golyót 37 féleképp lehet kihúzni, második golyót szintén 37 féleképp lehet kihúzni (egymástól független események)

összes eset száma = 37^2 (37*37)

Kedvező esetek száma (szintén ugyanúgy végigondolva) 36^2 (36*36)

valószínűség (36^2)/(37^2)=(36/37)^2


(Hasonlóan)150 húzás esetén

összes esetek száma 37^150

Kedvező esetek száma 36^150

valószínűség (36^150)/(37^150)=(36/37)^150 ~ 0.01641 -> 1.641%


Második feladat

Biztos hogy tényleg pontosan ez feladat?

Biztosak sosem lehetünk, az egyes húzások egymástól független események, (nincs a golyóknak vagy a húzásnak emlékezete)

2011. ápr. 5. 14:03
 3/4 A kérdező kommentje:

biztos h. pontos, az lehet h. a "megoldás" az h. nincs megoldás.


és igazatok van az elsővel kapcs-ban is! Köszönöm!!

2011. ápr. 5. 16:06
 4/4 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen.
2011. ápr. 5. 20:33