Éveleji matekfeladat megoldása?


sajnos a nyár közben megkoptak a dolgok és sehogy se tudok nekikezdeni ennek a feladatnak:

Egy olyan téglatest alakú dobozt akarunk készíteni,amelynek alapja 4 területegység,12élének összhossza pedig 40 egység.Hogyan kell a téglatest méreteit megválasztani ahhoz,hogy a felszíne maximális legyen?Mekkora ez a maximális felszín?

Rajtam kifogott ez a példa,örülnék ha egy matekos el tudná magyarázni hogyan kell nekikezdeni az ilyen típusú feladatoknak,és mi a megoldás menete

Előre is köszönöm a válaszokat:)


2011. szept. 1. 20:33
 1/5 anonim ***** válasza:

Nekikezdeni szerintem úgy kell, hogy

Ha az alap egyik oldala 'a', akkor a másik 4/a, a test magassága 'b'. Az élek össz hossza:

4a +4*4/a+4b=40. Ebből

b = 10 - a - 1/(4a). Ezzel felírtam a felszínt:

Az alap + fedőlap= 8

A = 8 + 2*a*b + 2*4/a*b

b-t behelyettesítve, kapok egy függvényt, ezt deriválom és megkeresem a függvény szélsőértékeit.

(Jól hangzik, de még nem vagyok kész vele. Azt látom, hogy a=1 és a=4 a két szélsőértékhely. Ott a felszín 58 területegység. Bocs, ha tévedek!)

2011. szept. 1. 22:21
 2/5 bongolo ***** válasza:

Az első válasz végeredménye jó, de hiányzik a deriválás levezetése. Géppel csináltad?

És b képletében 1/(4a) helyett 4/a kellett volna, de az csak egy átmásolási hiba lehetett.


Én így csinálnám meg:


Odáig OK, hogy

b = 10-a-4/a

és a felszín:

A = 8 + 2·a·b + 2·4/a·b


Most érdemes kicsit trükközni: emeljük ki 2b-t:

A = 8 + 2b(a + 4/a)

és nevezzük el az 'a+4/a' kifejezést mondjuk x-szel:

A = 8 + 2bx

b = 10-x


Ezzel a felületre nem túl bonyolult képlet jön ki:


A = 8 + 20x - 2x²

kicsit átalakítva:

A = 58 - 2(x-5)²


Deriválni sem kell, látszik, hogy x=5-nél van a maximum, aminek értéke 58. (Azért ott van a maximum, mert (x-5)² tuti pozitív vagy 0, és akkor vonunk le a legkevesebbet 58-ból, ha 0 az az érték.)


x=5 pedig:

a+4/a = 5

a²-5a+4 = 0

ennek a=1 illetve a=4 a megoldása

2011. szept. 1. 23:13
 3/5 bongolo ***** válasza:

Ja, a megoldás lemaradt:

A téglatest oldalai 1, 4 és 5 egység hosszúak, felülete 58 négyzetegység.


A levezetés közben néha fejben átugrottam lépéseket, ha valahol nem tiszta, kérdezz rá.

2011. szept. 1. 23:23
 4/5 anonim ***** válasza:

Első válaszoló vagyok.

Bocsánat az elgépelésért!

A deriválást nem géppel csináltam, de a negyedfokú egyenlet megoldásához már segítséget kértem a géptől. Innen a jó eredmény és a hiányos magyarázat.

A második válaszban szereplő megoldás egyszerűen lenyűgöző, nagyszerű. El nem tudom képzelni, hogy hogyan jut valakinek ez eszébe?! Minden esetre gratulálok.

2011. szept. 1. 23:41
 5/5 anonim ***** válasza:

Még egyszer az első vagyok:

Most sikerült feltennem a számítógéppel segített, "kincstári" megoldás képét:

[link]

2011. szept. 2. 00:05