Szöveges feladat. Hogy kell megoldani?


A feladat: két szám reciprokának összege 5/24-ed. A két szám összegének és különbségének a hányadosa 5. Melyik ez a két szám?


Aki tudná, legyen szíves leírni a folyamatot, mert a szöveges feladatok nagyon nem mennek:(.

köszönöm


2009. febr. 24. 15:49
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

számok A és B


1/A+1/B=5/24


(B+A)/(A*B)=5/24

24*(B+A)=5*A*B


0=5*A*B-24*A-24*B (ezt most félrerakjuk)


(A+B)/(A-B)=5 (megjegyzés A>B)

A+B=5*(A-B)

A+B=5*A-5*B

6*B=4*A


B=(4/6*A)


vissza


0=5*A*B-24*A-24*B

0=5*A*(4/6*A)-24*A-24*(4/6*A)

0=5*4/6*A^2 - 24*A - 24*4/6*A

0=20/6*A^2 - 6*24/6*A - 4*24/6*A

0=20/6*A^2 - 10*24/6*A (ha A <> 0)

0=20/6*A - 10*24/6

10*24/6 = 20/6*A

10*24 = 20*A

24 = 2*A

12 = A


B=(4/6*A)

B= (4/6*12) = 8


Ellenőrzés:


1/12+1/8=2/24+3/24=5/24 jó


(12+8)/(12-8) = 20/4 = 5

2009. febr. 24. 17:40
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, hogy ezt leírtad nekem. Így már sikerült megértenem!
2009. febr. 24. 18:22
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Két ismeretlened van (a és b), és két egyenleted lesz:

I.) 1/a + 1/b = 5/24

II.) (a+b)/(a-b)= 5 ---> mivel nevező nem lehet = 0-val, a két szám nem lehet egyenlő, ezt kikötésként célszerű felírni

A II.) egyenleted, ha rendezed:

(a-b)-vel való szorzás után:

a+b = 5(a-b)

a+b = 5a - 5b /kivonok a-t

b = 4a - 5b /hozzáadok 5b-t

6b = 4a

b = 4/6a = 2/3a

Az így kapott b-t behelyettesíted az I.) egyenletbe:


1/a + 1/((2/3)a) = 5/24 / egész számot törttel úgy osztok, hogy az egész számot a tört reciprokával szorzom:


1/a + 3/(2a) = 5/24 / szorzok 2a-val

2 + 3 = (10a)/24 / egyszerűsítek, összevonok

5 = (5a)/12 / szorzok 12-vel

60 = 5a / osztok 5-tel

12 = a


tehát a=12, b=8

Remélem jól írtam le, figyelj a tört jelekre, hogy mit írtam nevezőbe! (Igyekeztem mindent zárójelezni, hogy látható legyen)

2009. febr. 24. 18:24
 4/5 anonim ***** válasza:
Bocs, de nem vettem észre, hogy nem küldtem el a választ... nem néztem meg az előző válaszolót, tuti jó az is....
2009. febr. 24. 18:25
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm neked is!:)
2009. febr. 24. 18:41