923 kérdése:

Szöveges feladat trapézzal. Kikell számolni a területét, melyben az átlók merőlegesek egymásra, a középvonal hossza 7 és az átlók hosszainak összege 14gyok 2. meg tudja oldani valaki?

2011. szept. 18. 21:40
 1/8 anonim ***** válasza:

Ha az átlók merőlegesek egymásra, akkor az mindenképp rombusz, nem?

(Mármint ha trapéz is.)

2011. szept. 18. 22:20
 2/8 anonim ***** válasza:

Első válaszolónak:

A rombusz átlói merőlegesen FELEZIK egymást!

Itt erről szó sincs.

2011. szept. 18. 22:34
 3/8 anonim ***** válasza:

Na de... Ahhoz, hogy merőlegesek legyenek, nem kell, hogy a másik két oldal is párhuzamos legyen?

Márpedig ha két pár párhuzamos oldala van, akkor az rombusz...

De késő van, szóval bocs, ha hülyeséget beszélek. :)

2011. szept. 18. 22:40
 4/8 anonim ***** válasza:
Nincs véletlenül a szövegben, hogy egyenlő-szárú, szimmetrikus trapéz?
2011. szept. 18. 22:45
 5/8 anonim ***** válasza:
Tényleg késő van, de egy 7 egység oldalú négyzetnél minden teljesül, és ugye a négyzet is trapéz.
2011. szept. 18. 22:54
 6/8 bongolo ***** válasza:

Ez az ábra segít a megoldásban:

[link]


A lényeg:

Az alapok a és c, a középvonal hossza ezek átlaga: (a+c)/2 = 7

Az átlók e és f, e+f = 14√2


Húzzunk párhuzamost az egyik átlóval a rajta nem lévő egyik csúcsponton keresztül. Egy derékszögű háromszög fog keletkezni, oldalai e, f és a+c hosszúak. Felírva a pitagorasz tételt:

e²+f²=14²


Ismerjük (e+f)-et. Ennek négyzete:

(e+f)² = e²+f²+2ef

(14√2)² = 14² + 2ef

2·14² = 14² + 2ef

2ef = 14²


Ebből kijön e·f, ami a terület duplája. Tehát a terület:

ef/2 = 49

2011. szept. 19. 01:58
 7/8 anonim ***** válasza:

Hm...


A jelölések magyarázatát lásd

[link]


Adott

f = 7 - a trapéz középvonalának hossza

d1 + d2 = 14√2 - a trapéz átlóinak összege

Az átlók merőlegesek egymásra

T = ? - a trapéz területe

---------------------------------------


Ha a trapéz átlói derékszögben metszik egymást, akkor

- a trapéz szimmetrikus

- az átlói azonos hosszúságúak

Ezért

d1 + d2 = 2d = 14√2

így

d = 7√2


A trapéz területe

T = [(a + b)/2]*m


Az (a + b)/2 mennyiség nem más, mint a középvonal hossza (f), így

T = f*m

A geometriából adódóan a trapéz magassága

m = d/√2

A d értékét behelyettesítve

m = 7√2/√2

m = 7


Ezekkel a terület

T = 7*f

Behelyettesítve

T = 7*7

T = 49

======


DeeDee

**************

2011. szept. 19. 13:48
 8/8 bongolo ***** válasza:

Nem, DeeDee, nincs igazad. Abból, hogy az átlók derékszögben metszik egymást, nem következik, hogy a trapéz szimmetrikus.


Csináltam egy kis GeoGebra demonstrációt erre, mozgassátok a B D vagy O pontokat:

[link]

2011. szept. 19. 15:48