Matematika! Hogy kell megoldani a feladatot?


Az iskola rajztermében minden rajzasztalhoz két széket tettek, de így a legnagyobb

létszámú osztályból nyolc tanulónak nem jutott ülhely. Minden rajzasztalhoz betettek

egy további széket, és így hét üres hely maradt, amikor ebbl az osztályból mindenki

leült.

a) Hány rajzasztal van a teremben? Hányan járnak az iskola legnagyobb létszámú osztályába?


Hiába gondolkozom a matematika tantárgyhoz sík... h.lye vagyok.


2011. márc. 20. 21:21
 1/6 anonim ***** válasza:

Legyen az asztalok száma x, az osztály létszáma y


Első eset: (egy asztal 2 ember)


2x=y-8

3x=y+7

______

x=15


Ellenőrzés:


15 asztal -> 30 ülőhely -> 30 ember ül 8 ember áll


15 asztal -> 45 ülőhely -> 38 ember ül és még van 7 üres hely

2011. márc. 20. 21:30
 2/6 anonim ***** válasza:

Első vagyok.


Tehát 38 fős a legnagyobb osztály, és 15 asztal van az adott teremben.

2011. márc. 20. 21:30
 3/6 anonim ***** válasza:

x-szel jelölve az asztalokat:

az osztály létszáma, ha csak két szék van minden asztalnál: 2x + 8

ha három szék van mindenhol: 3x - 7

Mivel mindkét esetben ugyanannyi a létszám, ezért ez a két mennyiség egyenlő.

2x + 8 = 3x - 7

x = 15 pad van, és visszahelyettesítve 38 diák.

2011. márc. 20. 21:31
 4/6 anonim ***** válasza:

legyen x a rajzasztalok száma és y legnagyobb létszámú osztály.


Ekkor:


2x=y-8

3x=y+7


x=? és y=?


az első egyenletből kifejezzük y-t és belehelyettesítjük a másodikba:


y = 2x+8 <- kifejeztük y-t


Behelyettesítés:


3x= (2x+8)+7

3x = 2x + 15

x = 15


az x-et behelyettesítve bármelyik egyenletbe a 2 közül, megkapjuk y-t.


3 * 15 = y + 7 45 = y + 7 y = 38


2 * 15 = y - 8 30 = y - 8 y = 38


Tehát 15 rajzasztal van a teremben, és 38 fős az iskola legnagyobb létszámú osztálya.

2011. márc. 20. 21:42
 5/6 anonim ***** válasza:
Megnyugtató, ha háromszor is kijön ugyanaz az eredmény. :)
2011. márc. 20. 23:17
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm szépen ! :-)
2011. márc. 21. 15:26