Sziasztok!

Nem tudom úgy megoldani ezt a "kedves" kis egyenletet, hogy kijöjjön az eredmény! Esetleg segítene valaki?

( a hatvány ezzel a jellel jelölöm ^ és utána zárójelbe teszem a hatványt) :

4^(x)+2^(x+1)=8

Előre is köszönöm :) !

Vanda


2011. márc. 12. 16:30
 1/8 anonim ***** válasza:

2^2x+2^x+1=2^3

szigorú monotonitás miatt:

2x+x=3

3x=3

x=1


Ell:

4^1+2^1+1=8

8=8

:D

2011. márc. 12. 16:41
 2/8 A kérdező kommentje:

De miért nem az lesz, hogyha már csak a hatvány kitevőket nézem, hogy:

2x+x+1=3 ??? Miért tűnik el az 1 ?!?!?!

2011. márc. 12. 16:52
 3/8 anonim ***** válasza:

jajj bakker,elfelejtettem:D

na hát akkor:

2x+x+1=3

3x=2

x=2/3

viszont ellenőrzéskor nekem sem jön ki így:/

5,7=8..nem értem:D

2011. márc. 12. 17:02
 4/8 A kérdező kommentje:
Na ez aaaaaz :D !!! Akkor még sem vagyok annyira lökött :P ! De ááááá... Furi, hogy az 1-es nélkül meg kijön... Hmmm... Utálom a matekot XD !
2011. márc. 12. 17:04
 5/8 anonim ***** válasza:

megvan:D

szóval lehet olyat csinálni h 4^x=2^x^2

és akkor x^2+x+1=3

x^2+x-2=0

és ezt megoldod

D=-1+ vagy - gyök alatt 1+8 osztva 2

kijön két szám az 1 és a -4

Ell.:

1-nél:4+4=8

-4-nél:nincs megoldás.

2011. márc. 12. 17:09
 6/8 A kérdező kommentje:
Úristen... Ilyen LÉTEZIK?!?! Még soha nem hallottam! Elég érdekes, de elhiszem :D ! Nagyon szépen köszönööööööm :) ! Mekkora szerencse, hogy vannak még okos emberek matematikából :D !
2011. márc. 12. 17:22
 7/8 anonim ***** válasza:

Nem igazán korrekt az utolsó válasz, elvileg nem jó.

Át lehet alakítani, de nem egészen úgy.


4^x + 2^(x + 1) = 8


Mivel

4^x = 2^(2x) = (2^x)²

és

2^(x + 1) = 2*2^x

így az egyenlet a következő formában írható

(2^x)² + 2*2^x - 8 = 0


2^x = a

helyettesítéssel

a² + 2a - 8 = 0

egyenletet kapjuk, melynek gyökei

a1 = 2

a2 = -4

Ezekkel az 'x' értékei

2^x = a1 = 2

x = 1

2^x = a2 = -4

egyenletnek meg nincs megoldása, így az egyedüli jó megoldás

x = 1

====


Ha több tag van, az alapok azonosságából nem következik a kitevők azonossága


Pl. ki lehet próbálni, a feladatbelitől egy számmal eltérő

4^x + 2^(x + 2) = 8

egyenlettel, az utolsó válaszoló módszere nem működik.

Puszta véletlen, hogy jó eredményt hozott ki.

2011. márc. 12. 18:49
 8/8 anonim ***** válasza:

hát akkor nem jó:/...bocsi:D

pedig mi mindig így csináltuk órán..hogy ha az alapok azonosak akkor a kitevők egyenlőek lesznek egymással,aztán behelyettesítettük a képletbe (D=-b +- gyök alatt b^2-4*a*c/2)

most már én sem értem:D

2011. márc. 12. 19:50