Hogyan kell megoldani harmadfokú egyenletet?

x(harmadikon)-3*x(négyzeten)-9*x+2=0
2011. márc. 10. 20:36
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
0%

asszem van erre megoldóképlet, de nem tudom mi az.

valami ilyesmi? -b négyzet +- négyzetgyök alatt 4a per 2a. vagy ilyesmi.

2011. márc. 10. 20:45
 2/12 anonim ***** válasza:
57%
keress ra google-ben a cardano formulara.azzal lehet megoldani,konkretan 1 megoldokeplet.
2011. márc. 10. 21:03
 3/12 anonim ***** válasza:
95%

Általában elég macerás a megoldás, de jelen esetben nem reménytelen az ügy. :-)


Tehát

x³ - 3x² - 9x + 2 = 0


Most jön egy kis fazonírozás

A baloldalhoz hozzáadunk és el is veszünk 8-at.

x³ + 8 - 3x² - 9x + 2 - 8 = 0

(x³ + 8) - 3x² - 9x - 6 = 0

3-at kiemelve

(x³ + 8) - 3(x² + 3x + 2) = 0


Az első zárójelben két tag harmadik hatványa szerepel, ami az ismert azonosság alapján

(x³ + 2³) = (x + 2)(x² - 2x + 4)

alakban írható


A második zárójelben levő másodfokú egyenlet gyökei

x1 = -1

x2 = -2

vagyis

3(x² + 3x + 2) = 3(x + 1)(x + 2)


Az egyenletünk most így néz ki

(x + 2)(x² - 2x + 4) - 3(x + 1)(x + 2) = 0

Az (x + 2)-t kiemelve

(x + 2)(x² - 2x + 4 - 3x - 3) = 0

Összevonás után kapjuk, hogy

(x + 2)(x² - 5x + 1) = 0

és máris a célegyenesben vagyunk az eredeti egyenlet szorzattá alakított formájával.


A szorzat akkor nulla, ha valamelyik tényezője = 0

Ebből adódik, hogy egy gyök az

x + 2 = 0

egyenletből

x1 = -2

=====

A többit a másodfokú egyenlet megoldásával kapjuk

A gyökök

x2 = (5 + √21)/2

=============

x3 = (5 - √21)/2

=============


DeeDee

***********

2011. márc. 11. 01:00
 4/12 anonim ***** válasza:
45%

a harmadfokú egyenlet megoldása elég nehéz dolog, van rá megoldóképlet, cardano képletnek hívják, ha beírod a keresőbe biztos kiadja, ráadásul abba ilyen p meg q betűket fogsz látni, még azokat is átalakításokkal kapod meg, szóval azt csak a matek szakosok tanulják az egyetemen. sajnos nekem volt hozzá szerencsém...

de ha csak a megoldás érdekel, írd be valami matekprogiba.

pl matek.hu és megmondja a végeredményt.

2011. márc. 11. 09:02
 5/12 A kérdező kommentje:

1. válaszoló: az általad említett képlet másodfokú egyenlethez jó!

harmadfokú egyenlet megoldóképletét nem használjuk középsuliban!

3. válaszoló: köszönöm szépen, hogy időt szántál rám! így már értem a feladatot:)

2011. márc. 11. 09:51
 6/12 anonim ***** válasza:
66%

Örülök, hogy sikerült segíteni.

Szerintem középsuliban olyan, a fentihez hasonló feladatokat adnak, melyek ezzel a módszerrel mindig megoldhatók.

2011. márc. 11. 10:28
 7/12 A kérdező kommentje:
hát ez egy emelt matekos feladatban volt:) köszi szépen még1x!
2011. márc. 11. 13:42
 8/12 anonim válasza:
23%

Nem akarok kötekedni de az első válaszoló kérdésére ezt válaszoltad : 1. válaszoló: az általad említett képlet másodfokú egyenlethez jó!

És bár ő írta, hogy vagy valahogy így...de te meg helyeselted...szóval gondoltam szólok hogy nem jól írta le, ha esetleg most olyan feladatot kapnál, nehogy azt a képletet használd.. :D Kicsit bonyolultan fogalmaztam :D de csak jót akartam :D

2011. márc. 11. 17:41
 9/12 A kérdező kommentje:
jaj, persze, tudom hogy nemjó:) de köszi az észrevételt. csak nem akartam kötekedni, meg nem is volt lényeges mert nem az kellett.:)
2011. márc. 13. 11:46
 10/12 anonim ***** válasza:
83%
háááát, ahogy Radics Peti videójában volt, f@-szt érdekel :'D
2018. jan. 2. 14:07
1 2