-x^3+8*(x^2)-15*x2011. szept. 1. 23:28
1/3 Darcy01 válasza:
Elvileg van rá megoldóképlet, de nagy valószínűséggel polinomosztással megoldható.
Sajnos most nincs időm megcsinálni.
2/3 anonim válasza:
Ebből x-et kiemelsz, a jobboldal 0, innen meg annyit kell tudno, hogy egy szorzat akkor 0, ha egyik tagja 0, tehát vagy x 0, vagy a másodfokú tag, ami a kiemelés után maradt.
3/3 anonim válasza:
Konkrétan ehhez nem kell polinomosztás elég a másodfokú megoldóképlet hozzá.
-x^3+8*(x^2)-15*x=0
Egy triviális megoldás x=0. Ez csúnyán hangzik ha azt mondom hogy osszunk le x-el mert 0-val kéne osztani.
Ezért alakítsuk szorzattá:
(-x^2+8*x-15)*x=0
Egy szorzat akkor 0 ha van olyan tényezője amelyik 0.
Itt x=0 vagy (-x^2+8*x-15)=0 ha jól számolsz akkor x=3 vagy x=5.
Vagyis x1=3 x2=5 x3=0