Hogyan kell megoldani egy harmadfokú egyenletet?

-x^3+8*(x^2)-15*x
2011. szept. 1. 23:28
 1/3 Darcy01 ***** válasza:

Elvileg van rá megoldóképlet, de nagy valószínűséggel polinomosztással megoldható.

Sajnos most nincs időm megcsinálni.

2011. szept. 1. 23:33
 2/3 anonim ***** válasza:
Ebből x-et kiemelsz, a jobboldal 0, innen meg annyit kell tudno, hogy egy szorzat akkor 0, ha egyik tagja 0, tehát vagy x 0, vagy a másodfokú tag, ami a kiemelés után maradt.
2011. szept. 1. 23:46
 3/3 anonim ***** válasza:

Konkrétan ehhez nem kell polinomosztás elég a másodfokú megoldóképlet hozzá.

-x^3+8*(x^2)-15*x=0

Egy triviális megoldás x=0. Ez csúnyán hangzik ha azt mondom hogy osszunk le x-el mert 0-val kéne osztani.

Ezért alakítsuk szorzattá:

(-x^2+8*x-15)*x=0

Egy szorzat akkor 0 ha van olyan tényezője amelyik 0.

Itt x=0 vagy (-x^2+8*x-15)=0 ha jól számolsz akkor x=3 vagy x=5.

Vagyis x1=3 x2=5 x3=0

2011. szept. 2. 00:00