Matek: feladat?! Nem tudom megcsinálni.


Mindegyik házit megcsináltam és jó is lett mert a könyv végén megnéztem, de ezt egyszerűen nem sikerül megoldanom...

A derékszögű háromszög egyik befogója számtani közepe a másik befogónak és az átfogónak. Mekkorák a háromszög szögei?

Hálásan köszönöm, ha valaki megoldja, és el is magyarázza nekem!

A megoldást azért leírom (a könyv végéről): alfa=53°8', béta=36°52'


2011. márc. 1. 20:39
 1/3 anonim ***** válasza:

Jelölésem:

a: egyik befogó

b: másik befogó

c: átfogó


Derékszögű háromszög lévén tudjuk, hogy a^2+b^2=c^2

A feladat pedig azt mondja, hogy b = (a+c)/2

Ezt a b értéket beírjuk a Pitagorasz-tételbe.

a^2+((a+c)/2)^2=c^2 | elvégezzük a négyzetre emelést

a^2 + (a^2 + 2ac + c^2)/4 = c^2 | nullára rendezzük az egyenletet

5a^2 + 2ac - 3c^2 = 0 | szorzattá alakítunk

-(c+a) * (3c-5a) = 0 | szorzat akkor és csak akkor nulla ha az egyik tényezője nulla

c = -a vagy

3c - 5a = 0 ---> c = 5/3 * a

Nos innen elnevezés kérdése. Ha a szög két szára a és c oldal, akkor

cos(béta) = szög melletti befogó / átfogó

tehát

cos(béta) = a / (-a) = -1 ---> béta = 180° ez nem lehetséges

cos (béta) = a / (a*5/3) = 3/5 ---> béta = 53,1301...° = 50°7'48"

Innen pedig kijön alfa is (90°-béta).

2011. márc. 1. 21:10
 2/3 A kérdező kommentje:
KÖSZ!!!
2011. márc. 1. 21:21
 3/3 anonim ***** válasza:
Gondolom az ott a végén nem 50°7'48", hanem 53°7'48" akar lenni... csak a teljesség kedvéért.
2011. márc. 1. 23:51