Tudom h banális, de gondoltam hátha válaszol rá gyorsan vki. (am a matekházimnak, az exponencionális egyenletnek egyik részét képezi ez a kérdés :) )

Előre is köszi


2011. márc. 1. 20:15
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Nem igazán...

3 - gyök(15)/3 kerekítve: 1,709

és 3 + gyök(15)/3 kerekítve: 4,291


A te gyökeiddel nem nagyon jön ki az ellenőrzés.

2011. márc. 1. 21:51
 12/19 anonim ***** válasza:

Az előző levezetésre sem jók a te gyökeid.

Az előző levezetésben annyi a hibám, hogy nem 9 az egyharmadikont vettem, hanem simán 9-et.

2011. márc. 1. 21:52
 13/19 A kérdező kommentje:

Oké, akkor a jó megoldást hasznosítom!

Nagyon köszönöm szépen a segítségedet!

2011. márc. 1. 21:59
 14/19 A kérdező kommentje:

lg(-9+18x)=2(lg3+lgx)


Ha még esetleg lenne ehhez kedved...

2011. márc. 1. 22:01
 15/19 anonim ***** válasza:
100%

No lássuk csak :)

lg(-9+18x)=2(lg3+lgx)

Először csak a jobb oldallal foglalkozunk és két logaritmushoz köthető azonosságot alkalmazunk.

A beszorzást elvégezve: 2lg3 + 2lgx

A lg előtti szorzótényező ha a logaritmus mögé kerül, akkor hatványként jelenik meg:

lg3^2 + lgx^2

Újabb azonosság: két azonos alapú logaritmust összeadva olyan, mintha a logaritmus mögött álló kifejezéseket összeszoroznánk, tehát: lg(9x^2)

Tehát az átalakított egyenletünk:

lg(-9+18x)=lg(9x^2) --- a logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt:

-9+18x=9x^2

9x^2-18x+9 = 0

x^2-2x+1 = 0

(x-1)^2 = 0

x = 1


Ellenőrzés működik.

2011. márc. 1. 22:09
 16/19 A kérdező kommentje:

Hát ezt meg is értettem így a leírtak alapján! :) Nagyon hasznos volt! És én is kiszámoltam a megoldóképlettel, és valóban egyezik a gyök!

Amúgy te sejtésem szerint vagy nagyon közel állsz szakmádban a matek világához vagy eleve jól érted a tárgyat.

2011. márc. 1. 22:19
 17/19 anonim ***** válasza:

17 éves gimnazista vagyok. :)

De igen, jól értem a matekot. :)

2011. márc. 1. 22:49
 18/19 anonim ***** válasza:
Már ott gyanúsnak kéne lennie, hogy exponenciális egyenlet... ott sosem kell a hatvány értéke, csak a kitevőkkel babrálunk (miután megvan a közös alap, kijelentjük, hogy a szigorú monotonitás miatt elég csak a kitevőket nyúzni és miénk a világ).
2011. márc. 1. 23:54
 19/19 anonim ***** válasza:

Jó neked gimnazista!


Segítenél nekem is?

Mert nekem meg beletört a fejszém ebbe az ellipszoidba :(


http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanula..

2011. márc. 2. 00:06
1 2