Tranzisztoros kapcsolásokat hogyan tudnám megérteni?


Órán részben értem csak, többiek nem igen tudják elmagyarázni. Szóval földelt emitteres kapcsolás, DC/AC paraméterek, bázisosztós kapcsolás, DC munkapont beállítások, Bázisosztós f. emitter alapkapcs. CE és RE is van ilyenek.


Ha valaki el tudná részletesen magyarázni azt, hogy mi alapján megyek körbe az áramkörben, mit miért, azt megköszönöm.


(Többiek olyat mondtak, hogy Ut-ből vonom ki az összes hurokban lévő elllenállás, és alkatrészen eső feszültséget, azon a körön, amin haladok. Kivétel a keresett alkatrész. És a végén ezt osztom az alkatrészen átfolyó árammal!? De az a baj, hogy van I0, IB0, IC0 is.)



#elektronika #áramkör #tranzisztor #emitterkapcsolás #bázisosztó #munkapontbeállítás
okt. 14. 20:25
 1/3 anonim ***** válasza:

Itt van a földelt emitteres kapcsolás:

[link]

Általában megválasztják a kollektoráramot (IC), a kollektorfeszültséget (UC), és az emitterfeszültséget (UE). Az emitter ellenállás a munkapont stabilizálás miatt szükséges. Minél nagyobb az emitter ellenállás annál jobb a stabilitás, de annál nagyobb feszültséget veszítünk el a tápfeszültségből. Ezek alapján meghatározható a kollektor és emitter ellenállás.

A kollektor ellenállás: RC=(Ut−UC)/IC=(Ut−UCE−UE)/IC

Az emitter ellenállás: RE=UE/IE≈UE/IC

A munkapontot az R1 és R2 ellenállásokból álló bázisosztóval állítják be. A bázisosztó alsó tagján folyó áram: I0, a felső tagján folyó áram I0+IB. Megválasztják I0 értékét, általánosságban a bázisáramnak kb. 5-20-szorosára. Minél nagyobb az I0 az IB-hez képest, annál jobb a stabilitás, de annál kisebb a bemeneti ellenállás.

A bázisáram: IB=IC/hFE

Az osztó alsó tagján (R2-n) folyó áramot megválasztják például a bázisáram tízszeresére:

I0=10·IB

Így már számíthatók a bázisosztó ellenállásai:

R2=UB/I0=(UE+UBE)/I0

R1=(Ut−UB)/(I0+IB)=(Ut−UBE−UE)/(I0+IB)

Azt, hogy mekkorára választják meg a kollektoráramot, kollektorfeszültséget, emitter feszültséget különböző szempontok alapján döntik el. A fokozat működése: ha a bemeneti jelet növeljük, akkor növekszik a bázisfeszültség, ennek hatására növekszik a bázisáram. A bázisáram növekedése miatt növekszik a kollektoráram is. A nagyobb kollektoráram a kollektor ellenálláson nagyobb feszültséget ejt, a kollektorfeszültség csökken, vagyis a fokozat fázist fordít. A kollektoráram növekedése a bázisáram növekedésének áramerősítés szerese, vagyis a kollektoráram változás sokkal nagyobb, mint a bázisáram változás. Ez azt jelenti, hogy a tranzisztor a bemenetre vezetett jelet felerősíti.

Cbe és Cki kondenzátorok szerepe a bemenet és kimenet felé a fokozat egyenáramú leválasztása. Vagyis, hogy a jelforrásra ne kerüljön rá a bázison levő egyenfeszültség, illetve a kimeneten ne jelenjen meg a kollektor egyenfeszültség. A CE emitterkondenzátor szerepe a negatív áramvisszacsatolás megszüntetése. Ez úgy jön létre, hogy vezérléskor a kollektor váltakozóárama átfolyik az emitter ellenálláson, amelyen feszültséget ejt. Ez a feszültség a bemeneti feszültséggel fázisban van. Emiatt a tranzisztort vezérlő feszültség nem Ube lesz, hanem csak Ube−UE, itt UE az emitteren eső váltakozófeszültség. Mivel ezt a kimeneti áram hozza létre az emitter ellenálláson, ezért nevezik negatív áramvisszacsatolásnak. Ha az emitter ellenállást váltakozóáramúlag rövidrezárjuk egy kondenzátorral, akkor a negatív áramvisszacsatolás megszűnik. Cbe, Cki és CE alacsonyfrekvencián szerepüket csak addig a frekvenciáig képesek betölteni, amíg a reaktanciájuk jóval kisebb, mint a hozzájuk kapcsolódó ellenállások.

okt. 14. 22:21
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
okt. 15. 00:03
 3/3 anonim ***** válasza:

1-es vagyok, egy gyakorlati példán talán még jobban érthető lesz.

Válasszuk a következő értékeket: Ut=24 V, UE=4 V, UC=14 V, IC=0,5 mA

A tranzisztor legyen 2N4401, amelyre IC=0,5 mA-nél hFE≈100 és UBE≈0,6 V

RC=(Ut−UC)/IC=(24−14)/0,5=20 kΩ

IB=IC/hFE=500/100=5 µA

RE=UE/IE=UE/(IC+IB)=4/(0,5+0,005)=7,92 kΩ

A legközelebbi szabványérték RE=8,2 kΩ. Ezzel egy kissé megnő az emitter feszültség:

UE=(IC+IB)RE=(0,5+0,005)·8,2=4,14 V

Ennek megfelelően a bázisfeszültség:

UB=UE+UBE=4,14+0,6=4,74 V

A bázisosztó alsó tagján folyó áramot válasszuk a bázisáram 20-szorosára:

I0=20IB=20·5=100 µA

A bázisosztó alsó tagja: R2=UB/I0=4,74/0,1=47,4≈47 kΩ

A bázisosztó felső tagja: R1=(Ut−UB)/(I0+IB)=(24−4,74)/(0,1+0,005)=183,4≈180 kΩ

Most pedig próbáljuk ki az LTspice áramkör szimulátorban:

[link]

Az összeállított kapcsolásban a feszültségek és áramok eléggé jól egyeznek a számított értékekkel. Eltérés abból adódik, hogy az áramkör szimulátorban levő tranzisztor áramerősítése kissé nagyobb 100-nál, hFE≈110, illetve az ellenállások értékei szabványértékre lettek kerekítve. A bemeneti feszültség csúcsértéke 1 mV, ez felül pirossal látható (illetve annak 100-szorosa, különben nem lenne jól látható) és zölddel a kimeneti feszültség, amelynek csúcsértéke 350 mV. Ebből adódik, hogy a fokozat feszültségerősítése rákapcsolt terhelés nélkül 350-szeres, illetve jól látszik, hogy a kimeneti jel és bemeneti jel ellentétes fázisú. Ebben a kapcsolásban a tranzisztor torzítása meglehetősen nagy, például a bemeneti feszültséget 10-szeresére növelve a kimeneti szinuszjel már jól láthatóan torzul. Ezért érdemes ilyen kis feszültségekkel vizsgálni.

okt. 15. 20:07