Tudnátok kérlek segíteni az alábbi feladatban? Sajnos nem tudtam vele mit kezdeni, hiába nézegettem a képleteket is. Köszönöm!2023. márc. 29. 23:00
2/2 anonim válasza:
Egyenáramú munkapontról van szó, ezért először azokat az alkatelemeket érdemes megkeresni, amelyek az egyenáramú munkapontot nem befolyásolják.
Ezek: VG1, VM2, C2, C1, R4 és VM1.
A munkapontot R2, R3, R1 és a tranzisztor befolyásolja. R2 és R3 értéke nincs megadva, a tranzisztorról sem tudni semmit. A kép jobb felső sarkában van egy telep, V1, ennek feszültsége Ut=10V. Ezenkívül megadták, hogy a tranzisztor kollektorán Uc=5,1V legyen és a kollektoráram Ic=91mA legyen. Az R1 ellenálláson a tápfeszültség és a kollektorfeszültség különbsége esik, a rajta folyó áram 91mA. Ezek után már nem nehéz kiszámítani az R1 ellenállás értékét:
R1=(Ut−Uc)/Ic=(10−5,1)/0,091=53,85Ω