Az alábbi kapcsolásban mekkora legyen R1 ellenállás értéke ahhoz, hogy a tranzisztor kollektorának munkaponti feszültsége 5,1 V, árama 91 mA legyen?

Tudnátok kérlek segíteni az alábbi feladatban? Sajnos nem tudtam vele mit kezdeni, hiába nézegettem a képleteket is. Köszönöm!

2023. márc. 29. 23:00
 1/2 A kérdező kommentje:
2023. márc. 29. 23:00
 2/2 anonim ***** válasza:

Egyenáramú munkapontról van szó, ezért először azokat az alkatelemeket érdemes megkeresni, amelyek az egyenáramú munkapontot nem befolyásolják.

Ezek: VG1, VM2, C2, C1, R4 és VM1.

A munkapontot R2, R3, R1 és a tranzisztor befolyásolja. R2 és R3 értéke nincs megadva, a tranzisztorról sem tudni semmit. A kép jobb felső sarkában van egy telep, V1, ennek feszültsége Ut=10V. Ezenkívül megadták, hogy a tranzisztor kollektorán Uc=5,1V legyen és a kollektoráram Ic=91mA legyen. Az R1 ellenálláson a tápfeszültség és a kollektorfeszültség különbsége esik, a rajta folyó áram 91mA. Ezek után már nem nehéz kiszámítani az R1 ellenállás értékét:

R1=(Ut−Uc)/Ic=(10−5,1)/0,091=53,85Ω

2023. ápr. 1. 12:10