Hogyan számolnátok ki a következő egyenleteket?


Nem azt kérem, hogy csináljátok meg helyettem, mert azzal én semmire se mennék. Csupán azt szeretném tudni, hogy "egyenes egyenlettel", "behelyettesítő módszerrel" vagy "két egyenlet összeadásával".


A feladat: írd fel annak az egyenesnek az egyenletét, amely áthalad a


3x-4y+13=0

11x+7y-104=0}


4x-y+7=0

3x-y+5=0}


egyenletű metszéspárok pontjain!


Először ezt kell kiszámolni, a feladat több részes. Köszönöm a válaszokat!


2011. febr. 16. 15:07
 1/4 A kérdező kommentje:

Kiszámoltam az elsőt, de nem hiszem, hogy jó. Íme:


3x-4y+13=0}/+13

11x+7y-104=0}/-(-104)


3x-4y=13}/*7

11x+28y=91}/*4


21x-28y=91}

44x+28y=416}


A kapcsos után + jel köv.:


65x=507/:65

x=507/65

2011. febr. 16. 15:10
 2/4 DudoloPocok ***** válasza:

1- old meg a két kétismertlenes egyenletrendszert x-re és y-ra

kapsz két pontot ( x1,y1 x2,y2) ezek egyértelműen meghatároznak egy egyenest



megoldás :


3x-4y+13=0 .......x=(4y-13)/3

11x+7y-104=0}.......x=(104-7y)/11


innen y1=7 x1=5


4x-y+7=0 .......x=(y-7)/4

3x-y+5=0 ......x=/5-y)/3


innen x2=-2/7 y2=41/7


egy egyenes ált. egyenlete y=mx+b


behelyettesítve a pontpárok értékeit megkapod m és b értékét

2011. febr. 16. 19:18
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha csak módszerbeli problémád van.


Az ilyen jellegű feladatoknál az esetek túlnyomó többségében érdemes az egyenlő együtthatók módszerét használni.

Az első feladatnál:


3x - 4y + 13 = 0

11x + 7y - 104 = 0

Ha az első egyenletet megszorzod 11-el, a másodikat 3-mal

33x - 44y + 143 = 0

33x + 21y - 312 = 0

Ha a másodikból kivonod az elsőt, akkor

0 + 65y - 455 = 0

marad

65y = 455

y = 7

====

Az elsőbe visszahelyettesítve

3x = 15

x = 5

====


A másodiknál még egyszerűbb a dolog

4x - y + 7 = 0

3x - y + 5 = 0

Ha a második egyenletet megszorzod (-1)-gyel, majd összeadod az egyenleteket

4x - y + 7 = 0

-3x + y - 5 = 0

----------------------

x + 0 + 2 = 0

x = -2

=====

Bármelyik eredeti egyenletbe visszahelyettesítve x értékét

y = -1

=====


Ezzel megvan a két metszéspont, ezután már csak a két adott ponton átmenő egyenes egyenletébe kell behelyettesíteni, és megkapod a keresett egyenes egyenletét.


DeeDee

**********

2011. febr. 16. 20:19
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2011. febr. 17. 16:48