Jó matekosok! Hogyan számolnátok ki az y=4x2+16x+24 másodfokú függvényt? (4x2=négy x a négyzeten)


Tényleg ki kell emelni az x2(x négyzet) előtti számot, jelen esetben a 4-et?

Mert nem tudom, hogy így is ki lehet-e számolni, vagy csak akkor, ha kiemelem.. Segítene valaki? :)


2011. szept. 28. 18:22
 1/10 anonim ***** válasza:
megoldóképlettel lehet így is számolni, ha a gyökökkel felírod szorzatalakban, akkkor 4*(x-x1)(x-x2) lesz a szorzat.
2011. szept. 28. 18:25
 2/10 A kérdező kommentje:
Igen, azt tudom, csak azt nem, hogy ilyenkor a 4et ki kell-e emelni vagy sem? =)
2011. szept. 28. 18:27
 3/10 anonim ***** válasza:

Ezt a megoldóképlettel kell kiszámolni.:

-b+- gyökjel alatt: b a négyzeten + 4*ac / 2a

Na ez így most nagyon érthető lett:D

2011. szept. 28. 18:27
 4/10 anonim ***** válasza:
Nem kell kiemelni, mert nem is tudod.
2011. szept. 28. 18:27
 5/10 anonim ***** válasza:
ehhez nem kell jo matekosnak lenni:P
2011. szept. 28. 18:29
 6/10 BKRS ***** válasza:

Attol fugg mit ertesz kiszamolas alatt.

y=4x^2 + 16x +24

Ha pl le akarod rajzolni, akkor indulhatsz innen:

y=4(x^2 +4x) +24

Ami ugy is irhato, hogy:

y=4x(x+4) +24

Vagyis a lepesek:

1) y=x(x+4)

egy foallasu parabola ami 0-ban es -4-bn metszi az x tengelyt, a csucsa pedig a (-2, -4) pontban van


2) y=4x(x+4)

Az elozo parabola fuggolegesen 4-szer meredekebbre nyujtva. Ennek megfeleloen tovabbra is a 0-ban s -4-ben metszi az x tengelyt, viszont a csucspontja (-2, -16)-nal lesz.


3) y=4x^2 + 16x +24

az elozo parabola eltolva felfele 24-gyel.

Vagyis sehol nem metszi az x tengelyt, a csucspontja pedig (-2, 8)-nal lesz.


Valami ilyesmit gondoltal?

2011. szept. 28. 18:32
 7/10 BKRS ***** válasza:
50%

A megoldo kepletben az "a" az a 4 ami elol van.


x = (-16 +- gyok(16^2 -4*4*24) ) /(2*4)


Ha kiemeled a 4-et, akkor y=4(x^2+4x+6)lesz.


Ha az y=0 egyenletet akarod megoldani, akkor nyilvan

4(x^2+4x+6)=0

mindket oldalt oszthatod 4-gyel

x^2+4x+6=0

Igy sokkal konnyebb szamolni, mert a megoldokepletben az "a" az 1 lesz.

De ezt nem kotelezo megtenni, csak konnyiti a szamolast.


x= (-4 +- gyok( 4^2 -4*6) ) /2

2011. szept. 28. 18:37
 8/10 A kérdező kommentje:
Oké, nagyjából értem :P Köszi mindenkinek :))
2011. szept. 28. 18:45
 9/10 anonim ***** válasza:

Ezt a megoldóképlettel kell kiszámolni.:

-b+- gyökjel alatt: b a négyzeten + 4*ac / 2a

Na ez így most nagyon érthető lett:D

***************************************************

Tudom a kérdés már régi, de most olvastam csak és szúrja a szemem a fenti kifejezés +4*ac.

Nem, ez nem igaz, mert -4*ac

2015. júl. 11. 11:26
 10/10 anonim ***** válasza:
Valóban, én írtam azt a választ, köszönöm, hogy kijavítottad.:)
2015. júl. 23. 21:33