10. -es matek. Geometria. Segítenél? Felpontozom aki megoldja!

Egy derékszögű háromszög átfogójának hossza 16 cm: az átfogóhoz tartozó magasság az átfogót 1:3 arányban osztja két részre. Számítsuk ki a befogók hosszát!
2011. febr. 13. 18:17
 1/4 bumbi02 ***** válasza:

Használjuk a magasság tételt ( A derékszögű háromszög átfogóhoz tartozó magassága olyan szeletekre osztja az átfogót, amelyeknek mértani közepe az átfogóhoz tartozó magassággal egyenlő)

Tehát

m= gyökalatt pq ( p és q az 1:3 arányba felosztott részei az átfogónak)

tudjuk hogy 16 cm az átfogó és ez 1:3 arányba felosztva azt jelenti hogy lesz egy 4 és egy 12 cm-es rész.

m= Gyök alatt 4szer 12 azaz gyök48


innentől kezdve a derékszögü háromszöget két háromszögre oszthatjuk fel, az egyik amelyiknek az oldalai az átfogó a magasság és az A oldal, és a másik amely az átfogó-magasság-B oldal-ból áll. Pitagorasz tétellel kiszámolod az A és B oldalt külön külön.

tehát az A oldal = gyökalatt 48+16 = 8

és a B oldal = gyökalatt 48+144= gyök192 (ezt igy hagyom ellenörzés könnyitése végett)


vissza ellenörizzük:

Anégyzet + Bnégyzet = Cnégyzet

8x8+192=16x16=256


tehát a két befogó

8cm, és gyök192

2011. febr. 13. 18:30
 2/4 A kérdező kommentje:

hu.. nagyon köszönöm szépen a választ

ment a pont !

2011. febr. 13. 18:51
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Van egy arányosság a derékszögű háromszögben, amelyik itt nagyon hasznos lehet.

Úgy szól, hogy a derékszögű háromszög befogói mértani középarányosok az átfogó, és a befogónak az átfogóra eső vetülete közt.

Ha

c = 16 - az átfogó

ca - az 'a' oldal vetülete

cb - a 'b' oldal vetülete

cb/ca = 3 (ca < cb)


akor írható

a² = c*ca

b² = c*cb


Az arányokból

ca = 4

cb = 12

így

a² = 16*4 = 64

b² = 16*12 = 192

innen már a és b számítható (ugyanaz, mint az előző válaszoló jó megoldása)

2011. febr. 14. 02:37
 4/4 A kérdező kommentje:

igen igen, másféle megoldás

köszönöm a választ. neked is ment a zöld! (:

2011. febr. 14. 15:43