Sziasztok! ha van egy szimmetrikus egyenletem (páratlan tagú) és elosztottam a középsővel (feltéve, ha úgy van leírva az egyenlet, hogy a középsővel kelljen, szóval a megfelelő tag ismeretlenével elosztottam) utána mit tegyek? És páros tagú szimmetrikus egyenletnek van ehhez hasonló megoldása? Előre is köszi.2011. febr. 10. 17:00
1/5 anonim válasza:
páratlannál olyan jön ki, h:
a*(x+1/x)+b*(x^2+1/x^2)+...+konstans=y
tehát ha kiemeled az azonos együthatókat, akkor egy szám és a szám reciprokát kapod.
x+1/x helyére helyetesíts be mondjuk K-t. Ekkor x^2+1/x^2=K^2-2:
a*K+b*(K^2-2)+...+konstans=y
2/5 anonim válasza:
Bocs a tudatlanságomért: Mi az a szimmetrikus egyenlet? Hogy néz ki egy ilyen jószág?
3/5 vurugya béla válasza:
Nem tudom, érted-e az elsőt, ha igen, akkor csak a másodikadra felelek:
Minden páros tagú szimmetrikus osztható az (x+1) kifejezéssel!
Ezt emeld ki, máris páratlan tagút kapsz. (Ez ugye azt jelenti, hogy itt a -1 mindig gyök ...)
Aki kérdezte: szimmetrikus egyenlet főegyütthatója egyenlő a konstans taggal, a második együtthatója az utolsó előttivel, stb.
Példa:
3x^4-8x^3+13x^2-8x+3=0
vrrr
4/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! sokat segítettetek
2011. febr. 11. 05:28
5/5 anonim válasza:
Köszi a magyarázatot. Sose késő újat tanulni. :-)