Rayleigh kérdése:

Matek. Szimmetrikus egyenletek?

Sziasztok! ha van egy szimmetrikus egyenletem (páratlan tagú) és elosztottam a középsővel (feltéve, ha úgy van leírva az egyenlet, hogy a középsővel kelljen, szóval a megfelelő tag ismeretlenével elosztottam) utána mit tegyek? És páros tagú szimmetrikus egyenletnek van ehhez hasonló megoldása? Előre is köszi.
2011. febr. 10. 17:00
 1/5 anonim ***** válasza:

páratlannál olyan jön ki, h:

a*(x+1/x)+b*(x^2+1/x^2)+...+konstans=y

tehát ha kiemeled az azonos együthatókat, akkor egy szám és a szám reciprokát kapod.

x+1/x helyére helyetesíts be mondjuk K-t. Ekkor x^2+1/x^2=K^2-2:

a*K+b*(K^2-2)+...+konstans=y

2011. febr. 10. 18:58
 2/5 anonim ***** válasza:
Bocs a tudatlanságomért: Mi az a szimmetrikus egyenlet? Hogy néz ki egy ilyen jószág?
2011. febr. 10. 19:33
 3/5 vurugya béla ***** válasza:

Nem tudom, érted-e az elsőt, ha igen, akkor csak a másodikadra felelek:

Minden páros tagú szimmetrikus osztható az (x+1) kifejezéssel!

Ezt emeld ki, máris páratlan tagút kapsz. (Ez ugye azt jelenti, hogy itt a -1 mindig gyök ...)


Aki kérdezte: szimmetrikus egyenlet főegyütthatója egyenlő a konstans taggal, a második együtthatója az utolsó előttivel, stb.


Példa:


3x^4-8x^3+13x^2-8x+3=0


vrrr

2011. febr. 11. 00:42
 4/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! sokat segítettetek
2011. febr. 11. 05:28
 5/5 anonim ***** válasza:
Köszi a magyarázatot. Sose késő újat tanulni. :-)
2011. febr. 11. 14:03