Hogy oldjam meg az alábbi szöveges feladatot?


Egy kollégiumban összesen 52 szoba van. Ezek között vannak háromágyasak és négyágyasak is. Ha minden szoba foglalt, akkor 191 tanuló lakik a kollégiumban. Hány háromágyas és hány kétágyas szoba van a kollégiumban?


Eddig jutottam:

x + y = 52

3 + 4 = 191


jó?


2011. febr. 3. 17:53
 1/4 kanóc ***** válasza:

x + y = 52

3x + 4y = 191

2011. febr. 3. 17:56
 2/4 anonim ***** válasza:

Ne vezess be két ismeretlent, mert fölösleges.

Összesen van 52 szoba. Ha az egyik x, akkor a másik 52-x.

x háromágyas szobánk van, vagyis ez 3x ágy. 52-x négyágyas szobánk van, vagyis ez 4(52-x) ágy.Tudjuk, hogy összesen 191 ágynak kell lennie, így már fel tudjuk írni az egyenletet.


3x+4(52-x)=191

3x+208-4x=191

-x+208=191

-x=-17

x=17


Tehát van 17 háromágyas szobánk, és 52-17=35 négyágyas szobánk.


Ellenőrzés:


17x3=51

35x4=140


51+140=191


Így valóban 191 tanulónak lesz ágya.

2011. febr. 3. 18:35
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszi, ezt értem is teljesen, de esetleg az alábbi példát el tudod magyarázni?


Két szám összege 7,5. Az egyik szám kétszerese ugyanannyi, mint a második szám háromszorosa. Melyik ez a két szám?

2011. febr. 3. 19:38
 4/4 anonim ***** válasza:

Ez is kb. ugyanúgy néz ki.

Az egyik számot eljelöljük x-szel, akkor a másik szám 7,5-x lesz.

Az első szám kétszerese 2x, a másik szám háromszorosa 3(7,5-x). És ezek egyenlőek, szóval már meg is van az egyenletünk.


2x=3(7,5-x)

2x=22,5-3x

5x=22,5

x=4,5


A másik szám pedig 7,5-4,5=3.


Mostmár nagyjából érted a logikáját? :)

2011. febr. 3. 22:16