Hogy kell megcsinálni ezt a szöveges feladatot? (sürgős)


Panni és Kati elvállalta, hogy szövegszerkesztővel legépelik Dani szakdolgozatát. A két

lány együttes munkával 12 munkaóra alatt végezne a gépeléssel.

Kedden reggel 8 órakor kezdett Panni a munkához, Kati 10 órakor fogott hozzá.

Megállás nélkül, ki-ki egyenletes sebességgel dolgozott kedden 14 óráig, ekkor a

kéziratnak a 40%-ával végeztek, és abbahagyták a munkát.

a) Hány óra alatt gépelné le Panni, illetve Kati a teljes szakdolgozatot (állandó

munkatempót, és megszakítás nélküli munkát feltételezve)?

Szerdán reggel egyszerre kezdtek hozzá 9 órakor a gépeléshez, és együtt egyszerre

fejezték be. Szerdán Panni fél óra ebédszünetet tartott, Kati pedig a délelőtti munkáját

egy órányi időtartamra megszakította.

b) Hány órakor végeztek a lányok a munkával szerdán?


Köszi a segítséget előre is :)


2011. jún. 7. 16:45
 1/4 bongolo ***** válasza:

Panni p óra alatt, Kati k óra alatt végezne egyedül. 1 óra alatt Panni a munka 1/p részét végezné el, Kati 1/k részét. Ha együtt 12 óra alatt végeznének, akkor 1 óra alatt a 12-ed részét csinálják meg együtt:


1/p + 1/k = 1/12


Panni: 6 óra alatt 6/p rész

Kati: 4 óra alatt 4/k rész

Ez 40%:


6/p + 4/k = 0,4


a) Most már csak meg kell oldani az egyenletrendszet.


6(1/12 - 1/k) + 4/k = 0,4

0,5 - 2/k = 0,4

2/k = 0,1

k = 20


1/p = 1/12 - 1/20 = 1/30

p = 30


Vagyis Kati 20, Panni 30 óra alatt végezne egyedül.


b) 9-től kezdve t óra múlva fejezték be

Panni: t-1/2 órát dolgozott,

Panni a munka (t-1/2)·1/p részét végezte el

Kati: t-1 órát dolgozott

Kati a munka (t-1)·1/k részét végezte el


(t-1/2)/p + (t-1)/k = 1 (mert elkészültek vele)


behelyettesítve:

(t-1/2)/30 + (t-1)/20 = 1

2(t-1/2) + 3(t-1) = 60

5t-4 = 60

t = 12 óra 48 perc

Vagyis este 9 óra 48 perckor végeztek szerdán.

2011. jún. 7. 18:08
 2/4 A kérdező kommentje:
köszi, sokat segítettél :)
2011. jún. 7. 18:32
 3/4 anonim válasza:

[link]


biztos jó az a B megoldás?

2011. jún. 7. 20:52
 4/4 bongolo ***** válasza:

Bocs, igazad van, két független feladatnak néztem az a) és b) pontot, nem esett le, hogy szerdán a keddi munkát folytatták. Szóval szerdán nem egy egész dolgozatot gépeltek be, csak a 60%-át, mert 40% már meglett kedden.


Vagyis a b) megoldásom bevezető magyarázata jó, csak a képlet más:


(t-1/2)/p + (t-1)/k = 0,6 (mert 40% már megvolt kedden)


behelyettesítve:

(t-1/2)/30 + (t-1)/20 = 0,6

2(t-1/2) + 3(t-1) = 36

5t-4 = 36

5t = 40

t = 8 óra


Vagyis délután 5 órakor végeztek szerdán.


----

Ahogy látom, a javítási útmutató máshogy számolt, nálam a 't' kicsit mást jelent, mint ott. A végeredmény persze ugyanaz (most már).

2011. jún. 7. 21:41