Hogyan lehet megcsinálni ezt a nehéz feladatot?


Sziasztok!


Próbálkoztam már mindenféleképp, de nem jött ki semmi értelmes.

A feladat:

[link]


Köszönöm!


2011. szept. 28. 18:40
 1/7 BKRS ***** válasza:

Ha n>7 , akkor a nevezo biztosan pozitiv. Vagyis at lehet szorozni azzal is meg 100-zal is:

200n^3 + 300n^2 + 100n + 400 < n^4 -7n^3 + 3n^2 +7n +4

Vonjunk ossze mondjuk a jobb oldalon:

n^4 -207n^3 -297n^2 -93n -396 > 0


A feladatban szereplo N nyilvan letezik, mert a fenti negyedfoku gorbenek 4 zerus helye van, es a legnagyobbtol jobbra monoton novekszik.


az n^4-t csapjuk szet negy reszre:

(1/4)n^4 - 207n^3 = n^3 ((1/4)n -207) >0 ha

(1/4)n -207 >0

vagyis n > 828


0.25n^4-297n^2=n^2(0.25n^2-297) > 0 ha

0.25n^2 > 297

n> 35


0.25n^4 -93n =n(0.25n^3 -93) > 0 ha

0.25n^3 > 93

n > 8


0.25n^4 - 396 > 0 ha

n>7


Vagyis N=828 eseten (valoszinuleg vcalaszthattunk volna kisebb N-et is) fennall az egyenlotlenseg.

Mivel eleg volt egy N-et mutatni, nem kellett a legkisebbet, ezert 828 egy jo megoldasa a feladatnak, barmely nagyobb szam is jo lenne.

2011. szept. 28. 18:58
 2/7 anonim ***** válasza:
Probalkozassal biztos, hogy kijon, de ez nem valami elegans megoldas. Asszem 209-tol kezdve mindig 1/100 alatt lesz. Meg gondolkozok en is hatha ezt le is tudom valahogy vezetni.
2011. szept. 28. 18:58
 3/7 A kérdező kommentje:

Én valami határértékes dologra gondoltam.

Mivel ahogy n növekszik, egyre nagyobb lesz a különbség n^3 és n^2 között (a számlálóban) ill. n^4 és n^3 között (a nevezőben).


Így végül nagyon nagy n esetén valami olyasmi jön ki, hogy:


2n^3

---------

n^4-7n^3


Egyszerűsítünk, így:


2

------ < 1/100

n-7


Erre pedig n>207 jön ki, ami már majdnem jó, de n>208-nak kéne kijönnie.

2011. szept. 28. 19:05
 4/7 BKRS ***** válasza:

Szerintem probalkozassal az nem jon ki, hogy minden nagyobb szamra is igaz.

Hatarertekes megoldassal szinten nem fog kijonni, mert a hatarertek nem vesz figyelembe veges sok kivetelt.

2011. szept. 28. 19:11
 5/7 anonim ***** válasza:
Ha nem n^3-el egyszerusitesz hanem csak n^2-el akkor annal pontosabb erteket fogsz kapni. Csak itt annyi h egymasodfoku egyenletet kell megoldj es akkor n=208.425 lesz ami mar egy "jobb" eredmeny mint a 207
2011. szept. 28. 19:20
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!:)
2011. szept. 28. 19:28
 7/7 bongolo ***** válasza:

Eddig egyedül BKRS megoldása jó, mert olyan N-et kell mondani, ami fölött biztos, hogy teljesül az egyenlőtlenség, nem pedig olyat, amire nagyjából teljesül. Sem a 207, sem a 208, de még a 208,425 sem jó, azokra még éppencsak nem teljesül az egyenlőtlenség (a pontos érték a wolframalpha szerint 208,42714288834769620...)


Szóval nem az a cél, hogy minél jobban megközelítsük a zérushelyet, hanem hogy találjunk EGY olyan N-et, amire teljesül.


BKRS megoldásától különböző megoldás:


Ötlet: Ha a számlálót növelem, a nevezőt csökkentem, biztos olyan számot kapok, ami nagyobb az eredeti törtnél. Ha még ez is kisebb 1/100-nál, az az N jó érték lesz:


Számláló: Ha n > 4, akkor:

2n³ + 3n² + n + 4 < 2n³ + 3n² + n² < 2n³ + n³ = 3n³


Nevező: Ha n > 14, akkor:

n⁴ - 7n³ + 3n² +7n +4 > n⁴ - 7n³ > n⁴/2


Ez lett:

eredeti tört < 3n³/(n⁴/2) = 6/n < 1/100

n > 600


Szóval a 600 is egy jó N érték. Persze jóval nagyobb, mint szükséges, de nem volt feltétel, hogy a lehető legkisebb legyen, és könnyű volt kiszámolni.

2011. szept. 29. 01:21