Fuuton kérdése:

S. O. S. Hogy kell megcsinálni ezt a feladatot?


Íme a feladat:


[link]


Van egy 6m magas, 8m hosszú a lejtő vízszintes vetülete (rajz), és ennek a lejtőnek tetején egy 2kg- os test. Ehhez a testhez egy rugó van erősítve, és ennek a rugónak a másik vége pedig az emelkedő sarkához van rögzítve.

Annyit tudunk, hogy a rugó 1m- nyi megnyúlásához 14N erő szükséges.

Kérdés az, hogy mennyi a test gyorsulása, ha elengedjük a testet, és mennyi lesz a test sebessége, ha a lejtő feléhez ér?


2011. nov. 15. 19:48
 1/2 BKRS ***** válasza:
2011. nov. 15. 20:38
 2/2 bongolo ***** válasza:

Nem olvastam végig a másik lapon a válaszokat, úgyhogy lehet, hogy nem mondok újat. Viszont abból, hogy Fuuton újra feltette a kérdést, arra következtetek, hogy ha ott is lenne a jó válasz, nem értette meg.


Én így oldanám meg:


- Súrlódás nincs megadva, bizonyára elhanyagolható

- A rugó nyugalmi hossza nincs megadva, bizonyára elhanyagolhatóan rövid a lejtő méretéhez képest, szóval mindig ki van nyújtva.

- A rugó tömege nincs megadva, bizonyára 0


A rúgóállandó D = 14 N/m

A lejtő magassága: h = 6 m

A lejtő hossza: l = 10 m (pitagoraszi számhármas: 6-8-10)

sin α = h/l = 0,6

A lejtő közepének távolsága a saroktól: d = 5 m (másik pitagoraszi számhármas: 3-4-5)


a) Lejtő tetején a gyorsulás.


Induláskor a testre függőlegesen lefelé ható két erő:

F = mg + Dh

F = 104 N

Ennek a lejtő irányú komponense gyorsítja a testet:

F₁ = F·sin α

F₁ = m·a

a = F/m·sin α

a = 31,2 m/s²


b) Lejtő közepén a sebesség


Kezdetben az energiák:

Helyzeti: mgh

Mozgási: 0

Rugó: 1/2·D·h²


Középen az energiák:

Helyzeti: mgh/2

Mozgási: 1/2·m·v²

Rugó: 1/2·D·d²


Energiamegmaradás:


mgh + 1/2·D·h² = mgh/2 + 1/2·m·v² + 1/2·D·d²


mgh/2 + 1/2·D·(h²-d²) = 1/2·m·v²

g·h + D/m·(h²-d²) = v²

v² = 10·6 + 14/2·(6²-5²) m²/s²

v² = 137 m²/s²

v = 11,7 m/s

2011. nov. 15. 23:58