Melyek azok az a, b, c természetes számok, amelyek egyenesen arányosak a 2, a, b számokkal, és amelyek teljesítik az a + 4b + 4c = 2028 feltételt?

2011. jan. 22. 08:00
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem tudom, nem értettem-e félre, szóval én így értelmeztem a feladatot:


[link]

2011. jan. 22. 22:42
 2/3 anonim ***** válasza:

Néhány apró észrevételem lenne.


(9) λ(1 + 4λ + 4λ²) = 1014

Idáig rendben a levezetés, innentől van két kis baki.


"Ha létezik λ-ra behelyettesíthető egész érték, az csakis PÁRATLAN lehet,..."

A kiemelés tőlem, azért, mert nyilvánvaló elírás: ahhoz, hogy a a baloldal is páros legyen, PÁROS számmal kell szorozni. Ahogy az új változó definiálásakor már helyesen írtad: λ = 2λ'


A (10-es egyenlet helyesen

2λ' (1 + 4(2λ') + 4[(2λ')²] = 1014

2λ' (1 + 4(2λ') + 4(4λ' ²) = 1014


így a (11) egyenlet

(11) 2λ' (1 + 8λ' + 16λ' ²) = 1014

(12) λ' (1 + 8λ' + 16λ' ²) = 507


ez tovább egyszerűsíthető

(11a) λ' (1 + 4λ')² = 507 = 3*13²


Ebből a formából még világosabban látszik, hogy a megoldás:

λ' = 3


A többi rendben van.


Egyébként tetszik a megoldás. :-)


DeeDee

***********

2011. jan. 23. 04:53
 3/3 anonim ***** válasza:

Kedves DeeDee,


Nagyon köszönöm a segítségedet. Meg az korábbi megoldásaid is tetszettek (egy másik kérdésnél).


Kijavítottam a hibákat, és most újra felteszem, immár HTML formában:


[link]

2011. jan. 23. 11:09