Kémia, ezt hogy számítom ki?


10 gramm sóból és 240 gramm vízből oldatot készítettünk. Hány tömegszázalékos az oldat?


Légyszives, köszönöm szépen


2011. jan. 18. 22:14
 1/8 kanóc ***** válasza:

10 gramm sóból és 240 gramm vízből 250 gramm oldat keletkezik. A szokásos aránypáros megoldás:


250 g oldatban 10 g sósav

100 g oldatvan x g sósav


x : 10 = 100 : 250

x = 10*100/250

2011. jan. 18. 22:28
 2/8 anonim ***** válasza:
240/10=24
2011. jan. 18. 22:47
 3/8 anonim ***** válasza:
első mondta jól!
2011. jan. 19. 07:38
 4/8 A kérdező kommentje:
Szóval 4 tömegszázalékos az oldat. Jól mondom?
2011. jan. 19. 14:24
 5/8 DudoloPocok ***** válasza:

minden keverési feladatra használható :


m1*c1+m2*c2+.......=c(m1+m2+m3+....)


ahol:

m1 az 1 -es oldat tömege c1 a tömegszázalékos konc (m/m)

m2 az 2 -es oldat tömege c2 a tömegszázalékos konc


a feladatra alkalmazva :


m1=10 g

m2=240 g

c1=100%

c2=0 %


10*100+240*0=c*(10+240)

1000/250=c

c=4


Fontos : csak tömegre érvényes és m/m koncentrációra ( m/m %, g/kg...

Figyelj, hogy a koncentrációk midig azonosak legyenek ne keverd a g/l-t g/kg-al vagy a tf/tf -ot a m/m-el


( ez azért van, mert a tömegmegmaradás alapján lehet a fenti egyenletet felírni )

2011. jan. 19. 16:27
 6/8 A kérdező kommentje:
Ez mind szép és jó, de nekem olyan leírás kéne ami érthető egy épp eszű 7.-esnek
2011. jan. 19. 19:52
 7/8 anonim ***** válasza:

10g só + 240g víz = 250g oldat.

A tömegszázalék azt mutatja meg, hogy az adott anyag tömege hány százaléka az oldat tömegének.

Az oldat tömegét tekintjük 100%-nak:

250g --> 100%

10g --> X%

Ez szerintem a legegyszerűbb megoldási forma, sima keresztbe szorzás. Ráadásul a legtöbb kémia feladat megoldásához jól használható séma. Ha 250g a 100%, akkor 10g hány %?

X=(10*100)/250=4

Tehát az oldat 4 tömegszázalékos.

2011. jan. 19. 21:49
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, megértettem :)
2011. jan. 19. 21:58