Le tudná vezetni nekem valaki ezt a KÉMIA feladatot?


Lassan már 2 órája ezen a feladaton ülök és sehogy se tudok rájönni hogy kell megoldani. A feladat a következő:

250g Ba(OH)2 - oldatot 5 tömegszázalékos kénsavoldattal sztöchiometrikusan reagáltatva 12,75g BaSO4 válik ki.

Hány tömeg százalékos volt a Ba(OH)2 oldat?

Mekkora tömegű kénsav fogyott a reakcióban?


2011. nov. 13. 20:58
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

12,75g BaSO4 => átszámolod mólba: n(BaSo4) = 12,75g/233,4g/mol = 0,0546 mol

Ezek szerint ennyi mól Ba2+-ion volt a rendszerben, ami azt jelenti, hogy ennyi mól Ba(OH)2 is. Így m(Ba(OH)2) = 0,0546mol * 171,3g/mol = 9,36g.

Ez volt 250g oldatban, vagyis az m/m% = 9,36g/250g = 3,74%.


Mivel sztöchiometrikusan reagáltatjuk az anyagokat, ugyanannyi mól SO4-iont kellett bevinni az oldatba, mint amennyi csapadék kivált, ami azt jelenti, hogy ennyi mól H2SO4-et (kénsavat).

Ennek a kénsavnak a tömege m(H2SO4) = 0,0546mol * 98,1g/mol = 5,36g.

A kénsavoldatról tudjuk, hogy 5m/m%-os volt, vagyis a tömege 5,36g/0,05 = 107,2g

2011. nov. 13. 21:08
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi szépen ezzel sokat segítettél, tényleg. nem ezen az úton indultam el, de megértettem és ez a lnéyeg! :D
2011. nov. 13. 21:15