Vízben feloldunk 18.7g KOHot. Ezután az oldatba addig vezetünk hidrogénkloridgázt amíg az oldat semleges nem lesz. Végül 25. 0tömeg%os sóoldatot kapunk. Hány dm3 HClgázt kellett a KOHoldatba vezetni ha tudjuk, hogy 1. 00mol HCl-gáz térfogata 24.5dm3?

2011. nov. 12. 20:23
 1/2 anonim ***** válasza:

Először is átváltjuk mólba a 18,7 g-ot, mert az egyenletek együtthatói mindig mólokra vonatkoznak. A KOH moláris tömege: M˘KOH=39+16+1=56 g/mol. Ebből a mól: n=m/M=18,7g/(56g/mol)=0,334 mol. Ez mivel egyértékű bázis (1 db OH- iont ad le) és mivel a HCl is egyértékű sav (1 db H+ iont ad le) ezért (itt a lényeg nem azon van, hogy egyértékűek, hanem hogy AZONOS értékűek, tehát akkor is ez lenne, ha mindkettő 2 értékű, vagy mindkettő 3 értékű lenne) akármennyi KOH semlegesítéséhez UGYANANNYI HCl kell (se nem kétszer annyi, se nem feleannyi, se háromszor annyi, se egyharmad annyi, hanem pont ugyanannyi). (Az egyenlet amúgy ez: KOH+HCl->KCl+H2O) Tehát ha a KOH anyagmennyisége 0,334 mol, akkor a vele elreagáló HCl is 0,334 mol. Ennek a térfogata pedig: V=n*V˘moláris=n*24,5 dm^3/mol=0,334mol*24,5dm^3/mol=8,18 dm^3.


A 25 tömeg%-ra nem is volt szükség, de belőle kiszámíthatjuk az oldat víztartalmát, mert a keletkező szintén 0,334 mol KCl tömege: m=n*M és M˘KCl=39+35,5=74,5 g/mol, tehát m=0,334mol*74,5g/mol=24,88g. Ha ez felel meg a 25%-nak akkor a teljes oldat tömege 100/25*24,88=4*24,88=99,51 g. Vagyis a víztartalom: 99,5g-24,88g=74,6 gramm. De mivel a semlegesítés közben is keletkezett plusz víz, mégpedig szintén 0,334 mól víz. Ennek tömege: m=n*M=0,334 mol*18g/mol= 6,01g. Ha ezt kivonjuk a 74,6g-ból akkor megkapjuk, hogy EREDETILEG mennyi vizet tartalmazott az oldat: 74,6g-6,01g=68,6g. Ha ehhez hozzáadjuk az eredetileg ott lévő 18,7g KOH-t, akkor megkapjuk, hogy az oldat: 68,6g+18,7g=87,3g tömegű volt, és akkor: 18,7g/87,3g*100%=21,42 tömeg%-os volt.

2011. nov. 13. 21:06
 2/2 anonim ***** válasza:
Nem itt kéne a Meleg István kémiaverseny levelezős fordulóját mással megcsináltatni! Ez így nem ér!!!!
2011. nov. 15. 15:35