És lenne még egy feladat: 200 g cukorral hány g 40 m/m%-os oldat készíthetá 15 m/m%-os oldatból való töményítéssel?ELŐRE IS KÖSZÖNÖM.2011. okt. 16. 19:05
1/3 anonim válasza:
Az m/m% az tömegszázalékot jelent, ami azt adja meg, hogy 100 gramm OLDATban (NEM VÍZBEN, OLDATBAN!!!) hány gramm oldott anyag van. Tehát ha egy oldat 25 tömegszázalékos, az azt jelenti, hogy minden 100 grammjában van 25 gramm oldott anyag, és 100-25=75 gramm víz (vagy ami az oldószer). A 40 m/m%-os oldatnak meg minden 100 grammjában 40 gramm oldott anyag és 100-40=60 gramm víz van. A desztillált víz természetesen 0%-os oldatnak felel meg. Ez utóbbi kettőt kell összekeverni. Az ilyen feladatokat egy egyenlet felírásával, és megoldásával kell megoldani. Mivel nem adták meg a feladatban, hogy mennyi 40 m/m%-os oldatunk van, ezért vehetjük úgy, hogy abból bőven van, tehát a 150 köbcenti víz határozza meg, hogy mennyi oldatot tudunk előállítani. Ugye fejből tudjuk, hogy a víz sűrűsége 1 g/cm^3, tehát m=rhó*V=1 g/m^3 * 150 cm^3 = 150 g. Ezt csak azért írtam így le, hogy lásd, hogy ha fejben nem tudnád, akkor hogy kéne képlettel, illetve, hogy ha a mérőszám nem is, de a mértékegység változik (köbcentiről grammra). Nah, a lényeg: Nevezzük el X-nek azt a mennyiséget, amit a 40 m/m%-os oldatból merítünk, hogy összekeverve a 150 gramm deszt vízzel, 25 m/m%-os oldatot kapjunk. Ennek az X-nek is gramm a mértékegysége, és 1 gramm X tartalmaz 0,4 g oldott anyagot, és 0,6 gramm vizet. Az egyenlet: úgy kell gondolkozni, hogy oldott anyag tömege/oldat tömege=m/m%/100 és akkor fel lehet írni, hogy 0,25=0,4X/(X+150). Ugye a 0,25 az a 25%-ból jön, és a jobb oldalon a számlálóban az oldott anyag, a nevezőben az oldat (oldott anyag+víz) van. Ha ezt megoldod, X-re kijön, hogy 250 gramm, de ez még nem a végeredmény, hanem ennyit kell kimérni a 40 m/m%-os oldatból, és hozzáönteni a 150 grammnyi vizet, és akkor a teljes tömeg 250+150=400 gramm lesz.
2/3 anonim válasza:
200 g cukorral hány g 40 m/m%-os oldat készíthető 15 m/m%-os oldatból való töményítéssel?
Itt pedig nem oldószert, hanem oldott anyagot adunk hozzá, ami a képletben szereplő törtnek nem csak a nevezőjébe, hanem a számlálójába is beleíródik: 0,4=(0,15X+200)/(X+200). Ebből X-re kijön, hogy 480 gramm, tehát ennyi kell a 15%-os oldatból, és ha ehhez hozzápakolom a 200 gramm cukrot, hogy 40%-os legyen, akkor a tömege: 480+200=680 gramm lesz, és ez a végeredmény.
3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen
2011. okt. 17. 10:33