Számolás menete érdekelne :(. Egy kollégium négy épületében összesen 436 diákot helyeztek el. Az első épületben 10 diákkal több van, mint a negyedikben, a negyedikben pedig 8 diákkal több van, mint a harmadikban. A második épületben viszont 10 diákkal van több, mint a harmadikban. Hány diák lakik az egyes épületekben?2011. jan. 18. 16:23
1/5 kanóc válasza:
Egyenletmentes megoldás. Tegyük fel, hogy még csak most próbáljuk elhelyezni a 436 diákot a négy épületben, de a feladat kikötéseit be kell tartanunk. Az első épületbe beküldök 100 diákot, a negyedikbe 90-et, a harmadikba 82-t, a másodikba 92-t. Ez összesen 364 diák, kinn maradt még 72. 72:4=18, minden épületbe beküldök még 18-18 diákot, és ezzel a kikötéseket nem rontom el.
2/5 DudoloPocok válasza:
a- 1 épületben a diákok száma
b- 2 épületben a diákok száma
c- 3 épületben a diákok száma
d- 4 épületben a diákok száma
tudjuk : d+10=a d=a-10
c+8=d c=d-8=a-10-8 =a-18
c+10=b b=c+10=a-10-8+10=a-8
a+b+c+d =436 beírva b,c,d értékeket :
a+a-8+a-18+a-10=436
4a-36=436
a=118, a többi már csuklógyakorlat : b=110, c=100, d=108
3/5 anonim válasza:
Ezt fel lehet írni egy sima egyenlettel.
1. épület x+8+10
2. épület x+10
3. épület x
4. épület x+8
x+8+10+x+10+x+x+8=436
4x+36=436
4x=400
x=100
Tudjuk mennyi az x, ebből már ki tudjuk számolni hogy az egyes épületekben hányan vannak.
4/5 anonim válasza:
Ha a 4. épületben x diák, akkor az 1-ben x+10, a 3-ban x-8, a 2-ban x-8+10=x+2
Egyenlet: x+x+10+x-8+x+2=436
4x+4=436
4x=432
x=108
1. épületben: x+10=118
2-ban: x+2=110
3-ban: x-8=100
4-ben: x=100
5/5 anonim válasza:
bocs a 4-ben nem x=100, hanem x=108