Megtudod oldani ezt a matek feladatot?

Számolás menete érdekelne :(. Egy kollégium négy épületében összesen 436 diákot helyeztek el. Az első épületben 10 diákkal több van, mint a negyedikben, a negyedikben pedig 8 diákkal több van, mint a harmadikban. A második épületben viszont 10 diákkal van több, mint a harmadikban. Hány diák lakik az egyes épületekben?
2011. jan. 18. 16:23
 1/5 kanóc ***** válasza:
Egyenletmentes megoldás. Tegyük fel, hogy még csak most próbáljuk elhelyezni a 436 diákot a négy épületben, de a feladat kikötéseit be kell tartanunk. Az első épületbe beküldök 100 diákot, a negyedikbe 90-et, a harmadikba 82-t, a másodikba 92-t. Ez összesen 364 diák, kinn maradt még 72. 72:4=18, minden épületbe beküldök még 18-18 diákot, és ezzel a kikötéseket nem rontom el.
2011. jan. 18. 16:42
 2/5 DudoloPocok ***** válasza:

a- 1 épületben a diákok száma

b- 2 épületben a diákok száma

c- 3 épületben a diákok száma

d- 4 épületben a diákok száma


tudjuk : d+10=a d=a-10

c+8=d c=d-8=a-10-8 =a-18

c+10=b b=c+10=a-10-8+10=a-8


a+b+c+d =436 beírva b,c,d értékeket :


a+a-8+a-18+a-10=436

4a-36=436

a=118, a többi már csuklógyakorlat : b=110, c=100, d=108

2011. jan. 18. 16:42
 3/5 anonim ***** válasza:

Ezt fel lehet írni egy sima egyenlettel.


1. épület x+8+10

2. épület x+10

3. épület x

4. épület x+8


x+8+10+x+10+x+x+8=436

4x+36=436

4x=400

x=100


Tudjuk mennyi az x, ebből már ki tudjuk számolni hogy az egyes épületekben hányan vannak.

2011. jan. 18. 16:45
 4/5 anonim ***** válasza:

Ha a 4. épületben x diák, akkor az 1-ben x+10, a 3-ban x-8, a 2-ban x-8+10=x+2


Egyenlet: x+x+10+x-8+x+2=436

4x+4=436

4x=432

x=108


1. épületben: x+10=118

2-ban: x+2=110

3-ban: x-8=100

4-ben: x=100

2011. jan. 18. 16:52
 5/5 anonim ***** válasza:
bocs a 4-ben nem x=100, hanem x=108
2011. jan. 18. 16:53