Matek feladat! Tudnál segíteni? Felpontozlak ha segítesz


A kiárusításon vettünk néhány csészét. Otthon észrevettük, hogy a csészék kétharmada csorba, az 50%-a össze van karcolva, a negyede pedig csorba is, és össze is van karcolva. Csak két olyan csészét találtunk, amely nem volt csorba és meg sem volt karcolva

Hány olyan csésze volt amely csorba volt,de nem volt megkarcolva? Hány olyan csésze volt amely meg volt karcolva de nem volt csorba? Hány csészét vettünk összesen?


Hogyan induljak el? :S igazából abban segíts, hogyan gondolkozzak ilyen feladatoknál.(felvételi előtt állok)


2011. jan. 17. 16:34
 1/6 anonim ***** válasza:

rajzolj két halmazt, aminek van metszete. az egyik halmaz legyen a csorba, a másik a karcolt, a metszet az ami csorba is és karcolt is, és ami rajtuk kívül van, az az ép.

a metszetbe beírod, hogy 1/4.

tudod, hogy a csészék fele össze van karcolva, azért a karcolt halmazban összesen 1/2-nek kell lennie. de már a metszetben van a csészék 1/4-e, ezért olyan csészéból, ami csak karcolt, de nem csorba, 1/2-1/4=1/4 kerül.


tudod folytatni?

2011. jan. 17. 16:45
 2/6 DudoloPocok ***** válasza:

rajzolj halmazokat :


van az x-az az összes csésze

ennek fele x/2 karcos

2/3x csorba

e kettő metszete ( csorba és karcos is ) 1/4x

a maradék ami jó 2 db


ha lerajzolod x=2+1/2x+2/3*x-1/4x


innen x=8

2011. jan. 17. 16:50
 3/6 DudoloPocok ***** válasza:

bocsi : az egyenlet megoldása : x=24

karcos 12, csorba 16, innen a többi válasz már egyszerű

2011. jan. 17. 16:55
 4/6 A kérdező kommentje:
ez se jó =(
2011. jan. 17. 17:45
 5/6 anonim ***** válasza:

x: összes csésze

2/3x: csorbák

1/2x: karcoltak

1/4x: karcolt és csorba

2 db : normális


x-2 = 2/3x + 1/2 x - 1/4x

Tehát a hibásak száma x-2, ami egyenlő az összes karcolttal és csorbával együtt, de ebből ki kell vonni azt, amelyik mindkétféleképpen hibás, mert 2-szer számoltuk bele


x-2 =2/3x + 1/4x

x-2= 8/12x + 3/12x

x-2 = 11/12x


12x-24 = 11x

Itt most szoroztam 12-vel...


x=24


Ez biztos!

2011. jan. 17. 20:20
 6/6 DudoloPocok ***** válasza:
mi a nem jó ?
2011. jan. 17. 22:33