Matek feladat. Segítesz? Ha igen felpontozlak


Egy szabályos háromszög alapú gúla alapélei 10 cm hosszúak, oldalélei 13 cm-esek. Mekkora a gúla felszíne és térfogata?

a négyzet alapú gúlát tudom, az könnyű de a háromszög alapúnál még elindulni sem tudok :SS

kérlek segíts.


Mekkora a szabályos hatszög alapú gúla térfogata,ha alapélei 8 cm hosszúak, magassága 6 cm-es?


ezt sem nagyon értem :SSSSS kérlek segíts


2011. jan. 31. 17:23
 1/7 anonim válasza:
54%
nah nekem is hasonlót kell csak nekem beleírható gömbtérfogatszámítás:D:D
2011. jan. 31. 17:42
 2/7 anonim ***** válasza:
77%
Ugyanúgy számolod, mint a négyzet alapúét.
2011. jan. 31. 17:53
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Szabályos háromszög alapú gúla felszíne:

Négy háromszöged van. Egy szabályos, 10 cm oldalú, ez az alapja. Három pedig a palástját alkotja, ezek egyenlő szárúak (szár: 13cm, alap: 10cm). Egyenként kiszámolod a területeket (Pitagorasz-tétel segítségével), és összeadod.

A térfogatához kellene tudni a belső magasságot, de jelenleg nincs ötletem, hogy azt hogy tudod kiszámolni. Térben kellene keresni egy derékszögű háromszöget és pitagoraszozni.


A hatszög alapú gúla egyszerű. Az alapterülete egy 8cm-es hatszög területe. Nem akarom ideszerencsétlenkedni a képletet, itt megtalálod: [link] Ezt még az adott magassággal meg kell szoroznod.

2011. jan. 31. 17:53
 4/7 anonim ***** válasza:

1. feladat

FELSZÍN:

mivel háromszög alapú, így a felszíne egyszerű:

alapél: 10cm

oldalél: 13cm

mivel a háromszúg alapú gúla oldalai háromszög alakúak, így azt kettéosztva, ki tudod számolni az oldal magasságát (pitagorasz tétellel), amit fel tudsz használni

az egy oldal területének kiszámításához:

10/2=5

5cm lesz a félé háromszög alapja, és tudjuk hogy a befogó 13 cm

tehát pitagorasz tétele:


5*5 + ma*ma = 13*13

25 + ma*ma = 169

ma*ma = 144

gyök144 = 12


12cm lesz az oldal magassága


ezekután kiszámolod az egy oldal területét a háromszög területének képletével:


T=(a*ma)/2

T=(10cm*12)/2

T=60 négyzetcentiméter


a 60 négyzetcentimétert beszorzod 3-mal mert a háromszög alapu gulának 3 oldala van


60*3= 180négyzetcentiméter


és most ehhez hozzáadod az alap területét aminek a magasságát én pitagorasz tételével:

10/2=5


5*5 + ma*ma = 10*10

25 + ma*ma = 100

ma*ma = 75

gyök75= 8,66 cm


az alap területe:

T=(10*8,66)/2

T=43,3négyzetcentiméter


ÉS A FELSZÍN: 43,3+180= 223,3 NÉGYZETCENTIMÉTER


TÉRFOGAT:

V=(T*m)/3

ahol T az alap területe az m a gúla magassága


V= (43,3*12)*3= 173.2 köbcentiméter

a 12-es magasságot az előbb már kiszámoltuk a felszínnél


2. feladat

a másodikban nem tudok segíteni de még utánanézek

2011. jan. 31. 17:58
 5/7 anonim ***** válasza:
Szerintem a gúla magassága <> oldal magassága.
2011. jan. 31. 18:11
 6/7 anonim ***** válasza:

elözö:

szabályos hatszög alapú gúla térfogata.V=Ta*6/3, ahól Ta=3*8*8*gyök(3)/2

2011. jan. 31. 18:53
 7/7 anonim ***** válasza:

elözö:

szabályos háromszög alapú gúla felszíne ok, a gúla magasság szerintem gyök(407/3)

2011. jan. 31. 18:56