Kémia számításos feladat?


Melyik az a halogénelem, amelyet nátriummal reagáltatva a keletkező vegyület a kiindulási fém tömegénél 82,6%-kal nagyobb?

Nem értem, nekem mért csak 4,83g jön ki, amikor a fluornak kéne...


2011. nov. 10. 20:02
 1/5 BKRS ***** válasza:

23g 82,6%-a= 23*0,826= 18,998g

tehat 18.998 gram tomegu ami a Na atomhoz kapcsolodik.

Ez pont a Fluor.

2011. nov. 10. 20:53
 2/5 anonim ***** válasza:

Reakció: 2Na + X = 2NaX

Kiindulási fém: Na -> M=23 g/mol

Halogén elem: X -> M=?

A reakció szerint, valamint a szöveg segítségével felírható:

2*23 + X = 2*23 + 2*23*0,826

46+x=46+37,996

x=37,996

A halogénelem moláris tömege: 37,996 g.

DE tudjuk, hogy a halogének 2 atomos molekulákat alkotnak ezért: 37,996/2=18,998 g --> F

2011. nov. 11. 00:21
 3/5 A kérdező kommentje:
de a keletkező vegyület nem a NaX-re vonatkozik, hogy az az egész 82,6%-al nagyobb?
2011. nov. 11. 11:34
 4/5 anonim ***** válasza:

M(Na) = 23 g/mol


M(NaX) = 23*1,826 = 41,998 g/mol (A keletkező vegyület a kiindulási fém tömegénél 82,6%-kal nagyobb)


A(X) = M(NaX) – M(Na) = 41,998 – 23 = 18,998 g/mol (atomtömeg)


M(X₂) = 2*M(X) = 2*18,998 = 37,996 g/mol (móltömeg)

2011. nov. 11. 11:58
 5/5 anonim ***** válasza:

De azt jelenti, én pont azt írtam.

2 NaX

2*23 ez a nátrium tömege és még ehhez jön a kiindulási fém 82,6%-a vagyis 2*23*0,826 ( ez a nátriumnak a 82,6%-a)

és azért lesz ez: 2*23 + 2 * 23*0,826

2011. nov. 11. 13:53