Matek kérdés! Segítenél kérlek?


Egy kötélnek levágták a kétharmad részét és még 7 métert. Így a kilenced részénél 1 méterrel hosszabb darab maradt meg.


Annyit tudtam hogy 21 métert vágtak le. (de lehet hogy az sem jó) Milyen hosszú volt a kötél? És mekkora a megmaradt darab?



2. kérdés.


Egy ember csirkéket árul.

9 óráig eladta a csirkék felét és még 1 csirkét.

Délig eladta a maradék felét és még egy csirkét.

Délután megvették a megmaradt 12 csirkét is.


Hány csirkét adott el 9 óráig, délig? és hány csirkét vitt a piacra?



Kérlek magyarázzátok el h hogy kell megoldani. Nagyon köszönöm :)


2010. dec. 22. 19:49
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:

Egy kötélnek levágták a kétharmad részét és még 7 métert. Így a kilenced részénél 1 méterrel hosszabb darab maradt meg.

x-2/3x-7 = x/9 + 1

9x-6x-63=x+9

3x-63=x+9

2x-63=9

2x=72

x=36


Nem biztos hogy jó

2010. dec. 22. 19:56
 2/24 A kérdező kommentje:
ez az egyenlet hogy jött ki? :O ezt sajnos nem nagyon értem
2010. dec. 22. 19:58
 3/24 anonim ***** válasza:
100%

De nembiztos, hogy jó:

én nekem úgy, hogy:

kötél: X

ha levágunk 2/3 részét a kötélnek akkor az -2/3x

és még 7 métert, az -7

és ezeket az egész kötélből vágjuk, tehát:

x-2/3x-7

és ez megegyezik a kötél kilenced részével és még egy méterrel

x-2/3x-7=x/9+1

2010. dec. 22. 20:01
 4/24 A kérdező kommentje:
ezt idáig értem...de ahogy folytattad az egyenletet azt nem értem :S
2010. dec. 22. 20:07
 5/24 anonim ***** válasza:
Összesen 51 csirke volt, 9órakkor eladott 26-ot, délben 13-at. Bármelyik szöveges feladatot le lehet írni egyenlet formájában, de az ilyet egyszerűbb a logika segítségével kikövetkeztetni. A végeredményből ki lehet következtetni a részeredményeket és a csirkék eredeti árát, ha a 9órai tranzakció után megmaradt ismeretlen mennyiségű csirkének eladjuk a felét és még egyet akkor 12+1-et adunk el, vagyis 9óra után 25 csirke maradt meg, ugyanezzel a következtetéssel, ha 9órakkor eladtad a csirkék felét és még egyet akkor 25+1et adtál el, ami összesen 26, ha a 26-ot és a 25öt összeadod akkor megkapod az 51-et és ez a csirkék eredeti létszáma.
2010. dec. 22. 20:11
 6/24 anonim ***** válasza:
igen a csirkéset meglehet oldani simán fejben is, de az elsőt nem!!!
2010. dec. 22. 20:24
 7/24 anonim ***** válasza:
86%

segítek, de akkor felpontozol, jó???? XD


1. feladat:

x legyen a kötél hossza (méterben)

levágták a kétharmadát, tehát maradt 1/3x

és még 7 métert vágtak le, tehát -7

tehát a maradt rész: 1/3x - 7


a kilenced részénél 1 méterrel több maradt meg, tehát az 1/9x + 1


és ez a kettő egyenlő, mert ugye mindkét esetben a maradékot vettük



1/3x – 7 = 1/9x + 1

Most mindkét oldalhoz hozzáadunk 7-et.

1/3x = 1/9x + 8

Most csak átváltottam az 1/3-ot.

3/9x = 1/9x + 8

Minkét oldalból elveszek 1/9x-et.

2/9x = 8

Megszorzom mindkét oldalt 9-el.

2x = 72

Mindkét oldalt elosztom 2-vel

x = 36


Ellenőrzés:

BAL OLDAL: 1/3 * 36 – 7= 5

JOBB OLDAL: 1/9 * 36 +1= 5


Mindjárt küldöm a másodikat is...

2010. dec. 22. 20:25
 8/24 anonim válasza:
ugyan ezt csináltuk mi is matekon, felvételis könyvbe :D és nem tudtam egyiket se xDD
2010. dec. 22. 20:25
 9/24 anonim ***** válasza:
nem azért mondom, de felírtad ugyanazt mint én, amit elsőnek írtam??... és aztírod segítek jó? hát ne haragudj, de én hamarabb segítettem (Y)
2010. dec. 22. 20:27
 10/24 A kérdező kommentje:
sousukefan: köszi. ezt most értem :)
2010. dec. 22. 20:30
1 2 3