Hogyan kell megoldani ezt a fizika példát? (különféle mozgások dinamikai feltétele, centripetális erő, meg ilyesmik)


Egy gyerek 10 dkg tömegű kavicsot helyezett a 30 cm-es szárú parittyájába.Az ujja körül 2 másodperc alatt négyszer forgatta meg vízszintes síkban a parittyát,mielőtt kilőtte belőle a követ.Mekkora erővel tartotta a parittya szárát a gyerek?


ez 1 akkora FOS feladat,hogy nem igaz! a tanár besűrít 10 anyagot 3 órában,plusz van 10000000 összefüggés,3000000 képlet és akkor találjam ki,hogy vajon melyik típusfeladat,és hogy melyik képletet használjam,meg hogy melyik összefüggés kéne ide!


elkezdtem felírni az adatokat:


m = 10 dkg = 0,1 kg

r = 30 cm = 0,3 m

t = 2 s

f(fordulatszám) = 4


a megoldókulcs szerint az erőnek 5 newtonnak kell lennie,de én már minden képletet próbáltam behelyettesíteni,de nem jött ki.a fizika AKKORA EGY FOS H NEMIGAZ!!!minek kell ilyet tanitani? =(((



ja,és köszönöm ha válaszolsZ:)


2010. dec. 15. 17:52
 1/4 A kérdező kommentje:
=(((((((((((((
2010. dec. 15. 19:28
 2/4 anonim ***** válasza:

Fcp=m*acp=m*v^2/r=m*(r^2*w^2)/r=m*r*(2*pí*f)^2

f=Z/t=4/2=2 1/s

2010. dec. 15. 20:56
 3/4 anonim ***** válasza:

Te jó ég, te tényleg úgy gondolod, hogy a fizika lényege, hogy bemagolod a képleteket, és agyatlanul behelyettesíted az adatokat..?

Gondold már végig a feladatot könyörgöm!

2010. dec. 18. 01:28
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem akartam, de mégis leírom:

Newton 2. törvénye alapján F=ma, a tömeget tudjuk, a gyorsulást kell kiszámolni.

centripetális gyorsulás= kerületi sebesség négyzetánek és a sugárnak a hányadosa, sugarat tudjuk, kerületi sebességet kell kiszámolni.

Kerületi sebesség = kerület és a periódusidő hányadosa.

kerület=átmérő szorozva pí-vel, (2 x 0.3 m x 3.14 = 1.9 m )

periódusidő pedig egy teljes fordulat idejét jelenti, ami 0.5s (2s / 4)

kerületi sebesség = 3.8m/s

centripetális gyorsulás = 14.44 / 0.3 = 48

és a centripetális erő = tömeg és a gyorsulás szorzata , vagyis 4.8 N

2010. dec. 18. 01:53