Gyengeagep kérdése:

Meg tudná nekem valaki oldani ezt a feladatot? Matek zh-hoz kell

[link] Jpg
2010. dec. 8. 11:27
 1/8 anonim ***** válasza:

Begépelni ezt marha sok lenne, scannerem meg nincs, de ha ez segít akkor, nekem ezek jöttek ki:

y=3

z=-1

x=7

v=0

A trükk ott van, hogy az egyiknél ki fognak esni z-k, és kijön V-re a 0... :) Onnan pedig már egyszerű: 3 egyenlet, 3 ismeretlen.

2010. dec. 8. 11:51
 2/8 anonim ***** válasza:

4 ismeretlen és 3 egyetlen esetében semmiképpen sem lehet egyértelmű megoldás. Vagy nincs megoldás, vagy végtelen sok van az 'alulhatározottság' miatt.


Ebben az esetben végtelen sok megoldás van:

pl x-szel és z-vel kifejezve őket:


x=x

y=-14+11z+4x

z=z

v=-x+5-2z


/Ez tartalmazza az első válaszoló megoldását is az x=7, z=-1 választással.../

2010. dec. 8. 14:02
 3/8 anonim ***** válasza:

" 4 ismeretlen és 3 egyetlen esetében semmiképpen sem lehet egyértelmű megoldás. Vagy nincs megoldás, vagy végtelen sok van az 'alulhatározottság' miatt. "


Nemnhogy a megfogalmazás pongyola, de még az állításod sem helytálló matematikailag...

2010. dec. 8. 23:05
 4/8 anonim ***** válasza:

Akkor csak a tökéletesség kedvéért, ha nem lett volna nyilvánvaló az állítás érvényességi köre:


Egy 3 egyenletből álló, 4 ismeretlent tartalmazó LINEÁRIS egyenletrendszernek vagy nincs megoldása, vagy végtelen sok megoldása van.

2010. dec. 9. 12:05
 5/8 anonim ***** válasza:

A guta kerülget ezzel az egyenlettel. Akinek van megoldása, legalább a gondolatmenetét, a kezdő egyenleteket írja le, mert nekem állandóan azonosság jön ki, akármit is csinálok.

Előre is köszi.

2010. dec. 9. 17:22
 6/8 anonim ***** válasza:
Fel lehet úgy fogni, hogy ez egy paraméteres egyenlet, a paraméter a 'v' és ennek függvényében kellene kifejezni a változókat?
2010. dec. 9. 17:26
 7/8 anonim ***** válasza:

Nem csoda, hogy azonosság jön ki, ugyanis az első egyenlet 2-szereséhez a 2.egyenlet 7-szeresét hozzáadva éppen a 3.egyenletet kapjuk.

Ezért az lényegében felesleges, el is hagyhatjuk.


Ezek után tekinthetjük pl. az v-t és z-t szabad paraméternek, amiket tetszőlegesen meg lehet adni, ugyanis minden más kifejezhető velük.



A második egyenletből:


y=6+3z-4v ...máris megvan y értéke.


Ezt beírva az elsőbe:


x=2y-8z+7v-7=2(6+3z-4v)-8z+7v-7=5-2z+3v


Tehát azt kaptuk, hogy


x=5-2z+3v

y=6+3z-4v

z=z

v=v


Könnyen ellenőrizhető, hogy ezeket beírva az eredeti egyenletekbe, azok teljesülni fognak. Így 2 szabad paraméterrel leírható az összes megoldás.

2010. dec. 9. 21:57
 8/8 anonim ***** válasza:
Tehát nem 3 független egyenletről van szó, ezért végtelen sok megoldás lehetséges. Csak arra lennék még kíváncsi, hogy az első válaszoló hogyan jutott az általa nem részletezett megoldásra.
2010. dec. 10. 12:57