SOS! Zseni vagy? -- Ha meg tudod oldani ezt a fizika feladatot, igen! /10. O; hőtan; ha holnapra nincs kész: bukás/


Nem lustaságból kérdezem, már hetek óta szenvedek vele -- sikertelenül. Nagyon tisztelném azt az elmét, aki olyan okoas, hogy rájönne nekem.


Feladat:

--------


Egyik végén zárt, 35 cm^2 keresztmetszetű hengerben könnyen mozgó dugattyú 40 cm hosszú, 100 kPa nyomású levegőoszlopot zár be. A dugattyúra ható 120 N erővel lassan, állandó hőmérsékleten összenyomjuk a levegőt. Milyen hosszú lesz a levegőoszlop?


A megoldás a könyv szerint: l = 29,79 cm. (Bár volt már, hogy hibásan oldották meg a szerzők...)


Már csak a levezetés kéne. Nagyon lekötelezne, ha valaki segítene. Valahogy nincs érzékem ehhez a tárgyhoz, de hisz mindenki másban tehetséges. Remélem Kedves Olvasó pont a fizika rejtelmeiben! :)


Előre is köszönöm a gyors segítséget!


2011. máj. 19. 20:01
 1/4 kanóc ***** válasza:

A Boyle-Mariotti törvény szerint adott hőmérsékleten (ez most teljesül) p*V = áll., azaz p1*V1 = p2*V2

V1 = 0,0035*h1

V2 = 0,0035*h2, így

p1*h1 = p2*h2

p1 = 100 kPa

h1 = 40 cm

p2 = p1 + 120N/0,0035m2

Ebből már h2 kiszámítható, és valóban 29,79 cm jön ki.

2011. máj. 19. 20:17
 2/4 A kérdező kommentje:

Kedves Kanóc!


Szívből köszönöm a segítséget! Ez most életmentő volt. Te aztán igazán vágod a témát. Elnyerted a GENIUS címet. :) Megpróbálom ez alapján.


Még egy nagyon gyors kérdésem lenne.


Orvosi fecskendőt gumicsővel nyomásmérőhöz csatlakoztatunk. A dugattyú kihúzásával a levegő térfogatát 20%-kal megnöveljük. Hány százalékkal csökken vagy nő a nyomása?


Szerintem 20%-kal csökken, de a tankönyv mást ír: a nyomás 17%-kal csökken. Ha ehhez is tudnál egy gyors levezetést, hogy miért, azért is rendkívül hálás volnék

2011. máj. 19. 20:32
 3/4 A kérdező kommentje:

Sikerült ez alapján! Nagyon rendes vagy, hogy így önzetlenül segítettél a szabadidődben.


Az a 20%, akkor helyénvaló? Vagy a tankönyv megoldás a helyes (de hogy jön ki akkor)?

2011. máj. 19. 20:45
 4/4 kanóc ***** válasza:

Megint csak p*V = áll.

De ha 20%-kal növeljük a térfogatot, az azt jelenti, hogy a V-t megszorozzuk 1,2-del. Hogy a szorzat állandó maradjon, ahhoz a p-nek csökkennie kell, egészen pontosan a p-t meg elosztjuk 1,2-del, hiszen akkor 1,2*V*p/1,2 = p*V


p/1,2 = p*1/1,2 = 0,83*p, azaz a p visszaesik az eredeti érték 83 %-ra, azaz 17 %-kal csökken.

2011. máj. 19. 21:35