Valaki megutdná-e oldani a feladatot (fizika)?


SOS NAGYON FONTOS ÉS GYORSAN KELL!!!


A természetben megfigyelhető villámokat a következő átlagértékek jellemzik:100 kV potenciálkülönbség (két felhő vagy a felhő és a Föld között), 15 kA

áramerősség, 0,02 másodperc időtartam. Az egész Földön a villámlások száma

másodpercenként átlagosan 100.

a) Határozzuk meg egy villám átlagos teljesítményét!

b) Határozzuk meg az összes villámok teljesítményét, és hasonlítsuk össze az egyik

legnagyobb vízierőmű 5428 MW-os teljesítményével!


ezekre valaki tudna válaszolni?


2011. jún. 10. 01:04
 1/4 A kérdező kommentje:
Kérem akárki aki tud mihamarabb segítsen! Köszönöm
2011. jún. 10. 01:05
 2/4 bongolo ***** válasza:

a) Teljesítmény: P=U·I

vagyis 100 kV · 15 kA = 1500 MW, vagyis másfél gigawatt egy villám pillanatnyi teljesítménye (de ez csak 0,02 másodpercig tart)


b) Itt arra gondol a feladat, hogy ha a villámokat úgy fogjuk fel, mint egy folyamatos üzemű erőművet, milyen lenne az átlagos teljesítménye.


A megoldásban az a trükk, hogy a pillanatnyi teljesítményből először munkát számolunk, majd azt számoljuk vissza átlagos teljesítménybe.


1 villám munkája: W=P·t

W = 1500 MW · 0,02 s = 30 MWs (megawattszekundum)

másodpercenként 100 villám van:

100 villám munkája: 3000 MWs

Ez 1 másodperc volt:

Átlagos teljesítménye: P = W/t

P = 3000 MWs / 1 s = 3000 MW


Ez az erőmű teljesítményének felénél kicsit több csak.

2011. jún. 10. 01:27
 3/4 A kérdező kommentje:
akkora b részlet megoldása = 2428 MW-al nagyobb az erőmű teljesítménye?
2011. jún. 10. 01:42
 4/4 bongolo ***** válasza:
Így van.
2011. jún. 10. 09:07