Melyik az a kétjegyű szám, amely eggyel nagyobb, mint számjegyeinek négyzetösszege, és 5-telnagyobb, mint a számjegyek kétszeres szorzata?

Eme cseles kérdésben szeretnék segítséget. Pár lapom már teli lett vele. :$ :D
2010. nov. 28. 18:29
 1/5 anonim ***** válasza:

Legyen a számjegyek: 'a' és 'b'.

Ekkor a szám tényleges értéke: 10a+b.


A megadott feltételek:


10a+b= a^2+b^2+1

10a+b= 2ab+5


Tehát: a^2+b^2+1=2ab+5 --> a^2-2ab+b^2=4--->(a-b)^2=2^2


2 eset van: a-b=2 vagy a-b=-2. Mindkét esetben kifejezed pl.'a'-t 'b'-vel, majd behelyettesíted valamelyik egyenletbe, kapsz egy másodfokú egyenlet, megoldod...


Be tudod innen fejezni?

2010. nov. 28. 18:47
 2/5 anonim ***** válasza:
35
2010. nov. 28. 18:48
 3/5 anonim ***** válasza:
Nemcsak a 35 a helyes megoldás, ha végigszámolod, hanem a 75 is...
2010. nov. 28. 19:11
 4/5 anonim ***** válasza:

Az 1. válaszoló feltételeiből kiindulva:

10a+b=2ab+5

b-2ab=5-10a

b*(1-2a)=5*(1-2a) a értéke nem lehet 1/2, tehát szabad osztani

b=5


Ezután vagy az első válaszoló által is írt 2 esetből számolod ki a-t, vagy visszaírod az első egyenletbe:

10a+5=a^2+25+1

a^2-10a+21=0

másodfokú egyenlet megoldóképletével gyönyörűen kijön a-ra a két megoldás

2010. nov. 28. 19:17
 5/5 A kérdező kommentje:

10a+b= a^2+b^2+1

10a+b= 2ab+5

helyett

10a+b= a^2+b^2-1

10a+b= 2ab-5

írtam.


pedig többször is végig gondoltam h + kell...

Az ördög a részletekben lakozik! wá. Bocs a kellemtelenkedésért. Legközelebb jobban figyelek :/

Köszönöm a választ!

2010. nov. 28. 19:20