Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell ezeket az egyenlet...

Hogyan kell ezeket az egyenleteket megoldani? (Kémia)

Figyelt kérdés
Br₂ + Na₂S₂O₃ + H₂O = HBr + Na₂SO₄ +H₂SO₄ HCOOH + MuO₄⁻ = MuO₂+ CO₂ + OH⁻ + H₂O Cl⁻ + MuO₄⁻ + H⁺ = Cl₂ + Mu²⁺ + H₂O Rendezni kell az egyenletet oxidációs szám változás segítségével. Nem értem, sehogy sem jön ki, hogy egyenlő legyen a két oldal.
2010. nov. 22. 19:38
 1/3 A kérdező kommentje:

nem jó a sortörés, mert ez három különböző képlet.

a HCOOH a második

és a kloridionos a harmadik.

2010. nov. 22. 19:40
 2/3 anonim ***** válasza:

Br₂ + Na₂S₂O₃ + H₂O = HBr + Na₂SO₄ +H₂SO₄

Elemek oxidációs száma 0. Ezért Br₂ fölé 0 kerül. A többi atom esetén az oxidációs szám megegyezik az általuk képzett ion töltésszámával. Kezdjük az egyszerűekkel:

HBr: H 1+, Br 1-

H₂O: H 1+, O 2- (Mivel a H₂O töltése 0, 1 +1 pozitív H "iont" egy 2- töltésű O "semlegesít". Most oxidációs számokról van szó, nem ionokról, ne keverd össze őket, én csak azért mondom így, mert így könnyű megjegyezni.)

Ezek után jönnek a nehezebbek.

Minden H fölé odaírhatom a +1-et, minden O fölé a -2-t, monden Br fölé a -1-et. Nézzük, mi marad:

H₂SO₄ : Itt a S-en kívül mindent ismerünk. Mivel a H₂SO₄ semleges, ezért tudom, hogy a H-k és az O-k oxidációs számának előjeles összegének ellentettje lesz a S oxidációs száma. Van 2 db H (+1+1), és 4 db O (-2-2-2-2). Akkor Ez összesen: +1+1-2-2-2-2=-6. Tehát a H₂SO₄ -ben levő minden S oxidációs száma összesen +6, hogy a molekula "semleges" legyen. Mivel csak 1 db S van a H₂SO₄ -ben, ezért az S fölé +6 kerül.

Na₂SO₄ : szintén -SO₄ csoportot tartalmaz, ezért benne a S oxidációs száma +6. Összeadogatva kijön, hogy az összes Na oxidációs száma +2, de 2 db Na van a molekulában, így 1 db Na oxidációs száma +1, ezt kell fölé írni.

Na₂S₂O₃ : Na fölé mehet a +1, O fölé a -2. (Azt ne kérdezd, miből lehet tudni, hogy melyik atomnak változik az oxidációs száma, igazából vannak olyanok, mint a S, aminek több is van, és olyanok, mint pl az O, aminek csak -2 és 0 lehet.) Szóval van +1+1-2-2-2=-4, tehát az összes S oxidációs száma +4, de 2 db S van a molekulában, így fölé csak +2 kerül.

(Ionok esetén van az, hogy a töltést is figyelembe kell venni. Pl OH- esetén -2 az O és +1 a H, így ez összesen -1, azaz kiadja a töltést. Vagy -SO₄ esetén tudom, hogy az ion töltése -2, az O oxidációs száma -2, így az S: -2-2-2-2-(-2) --> +6. Hiszen 4*(-2), de -2 töltésnek maradnia kell, mert kétszeres negatív töltésű ionról van szó.)


Következő lépés: Megnézem, minek változott az oxidációs száma a reakció során.

Br₂(0) --> 2 Br (-1)

S₂ (+2) --> 2S (+6)

A Br esetén 2 db elektron felvételéről van szó, hiszen Br₂-ből 2 Br lett.

S esetén 8 db elektron leadásáról van szó. Akkor hogy megegyezzen a leadott és felvett elektronok száma, a Br mennyiségét 4-el szorzom. 4 Br₂összesen 4*2=8 elektront vesz fel, a S összesen 8 elektront ad le.

Ezt be is írom az egyenletbe: 4Br₂+... = 8 HBr + ...

A S száma nem változott, Na₂S₂O₃-ben van 2 db S atom, ez a másik oldalon Na₂SO₄ +H₂SO₄-ben van benne (1-1 db a két molekulában). Ha gondolod, odaírhatsz 1-1 1-est:

4 Br₂ + 1 Na₂S₂O₃ + H₂O = 8 HBr + 1 Na₂SO₄ + 1 H₂SO₄

Amit nem rendeztünk még, az a víz. 8 HBr-hez és 1 H₂SO₄-hez összesen 8+2=10 db H atom kell, ami 5 vízmolekulában van.

4 Br₂ + 1 Na₂S₂O₃ + 5 H₂O = 8 HBr + 1 Na₂SO₄ + 1 H₂SO₄

Ellenőrzök az O számával, ha jobb és bal oldalon megegyezik, akkor jól számoltam:

1 Na₂S₂O₃-ban 3 db, 5 H₂O-ban még 5 db. 3+5=8

1 Na₂SO₄ + 1 H₂SO₄--> 4+4=8

8=8, tehát jól számoltam. De megnézhetem a biztonság kedvéért az összes atommal is, hogy egyezik-e a szám a két oldalon.


Bocs, de csak ezt az egyet oldom meg neked, a többit ez alapján elvileg már neked is tudnod kéne... :S

2010. nov. 22. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm
2010. nov. 23. 17:42

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!