Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Segítesz megoldani ezt az...

Segítesz megoldani ezt az egyenletet?

Figyelt kérdés

Ciki. De nem megy.

Tizedikes gyerek feladata.

3*gyök alatt(x*(x+3))=-(x+5)*(x-2)

(Az egész x*(x+3) a gyök alatt van.)


Lehet, hogy csak elszámoltam, de egy teljes negyedfokú egyenlet jön ki, amit egy tizedikes gyerek nyilván nem tud megoldani.

A kikötések alapján persze ki lehet találni a megoldásokat: x=1 és X=-2, de ez persze így nem teljesen korrekt.


2010. nov. 19. 09:41
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Köszi. Ezt szuper.

Nem vettem észre! Milyen vak vagyok.

2010. nov. 19. 11:19
 12/14 A kérdező kommentje:
Köszi a részletes megoldást is. Aranyos vagy, hogy ennyit dolgoztál vele. Nem lett volna muszáj ilyen sok munkát belefektetni. De azért köszi.
2010. nov. 19. 11:24
 13/14 anonim ***** válasza:

Sajnos 2 hamis gyök be fog jönni a megoldások közé.

Az ilyen feladatokban mindig úgy kell érteni a gyökvonást, hogy csak a pozitív (nemnegatív) gyököt engedjük meg, ezért az z=x^2+3x-re kapott z=25 nem ad jó megoldást.

3*gyök25=15 nem pedig -15.


Az ilyen feladatokban ki kell zárni az ilyen megoldásokat, mert a gyökvonás eredménye mindig nemnegatívnak van definiálva.


Így csak 2 valódi megoldás marad: az x=1 és -4.

2010. nov. 19. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:

Igen. Pont ezt akartam írni, hogy a két "csúnya" gyökünk azért nem megoldás, mert az eredeti egyenlet kikötéseit nem teljesíti.

A gyökvonás eredménye ugyanis mindig nemnegatív szám lesz, a gyökvonás definíciója alapján.

2010. nov. 19. 11:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!