Segítesz megoldani ezt az egyenletet?


Ciki. De nem megy.

Tizedikes gyerek feladata.

3*gyök alatt(x*(x+3))=-(x+5)*(x-2)

(Az egész x*(x+3) a gyök alatt van.)


Lehet, hogy csak elszámoltam, de egy teljes negyedfokú egyenlet jön ki, amit egy tizedikes gyerek nyilván nem tud megoldani.

A kikötések alapján persze ki lehet találni a megoldásokat: x=1 és X=-2, de ez persze így nem teljesen korrekt.


2010. nov. 19. 09:41
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
0%
Hali, nyugi én 11-es vagyok és én sem tudom megoldani , szerintem nem ciki, nem kell mindenkinek matek zseninek lennie.
2010. nov. 19. 10:00
 2/14 A kérdező kommentje:
Én már régen nem vagyok középiskolás és papírom van a matekról. Szóval nekem ciki.
2010. nov. 19. 10:07
 3/14 Silber ***** válasza:
Dehogynem tud megoldani! Csak x^4 helyett meg kell tenni a következő behelyettesítést: y=x^2, így x^4=y^2. Utána meg visszahelyettesítgetsz.
2010. nov. 19. 10:14
 4/14 A kérdező kommentje:

Végigszámoltad?

Nekem teljes negyedfokú lett. Vagyis van benne harmadfokú és elsőfokú tag is.

Vagy csak elszámoltam?

2010. nov. 19. 10:18
 5/14 anonim ***** válasza:
Nem jól fejezett ki a második, mindjárt kész vagyok, csak három másodfokú egyenlet megoldását kell levezetnem wordben, és nem olyan egyszerű :) Kb. öt perc!
2010. nov. 19. 10:40
 6/14 anonim ***** válasza:

Ha végigszámolod a negyedfokúig, akkor az szorzattá bomlik:

(x+4)*(x-1)*(x^2+3*x-25)=0


Utána már csak meg kell nézni, jött-e be hamis gyök a négyzetre emelés miatt.

2010. nov. 19. 10:43
 7/14 A kérdező kommentje:

Oké. De hogyan jöjjön rá a tizedikes gyerek erre a nem túl egyszerű szorzattá bontásra?

Persze, kitalálom az egyik gyököt, aztán polinomiálisan osztok, de kétlem, hogy ezt a módszert tanulták volna.

2010. nov. 19. 11:02
 8/14 anonim ***** válasza:

Úgy is lehet, hogy elnevezed x^2+3x-et y-nak.

Ekkor a bal oldal: 3gyök y

A jobb oldal pedig: -(y-10)

Így kapsz y-ra egy másodfokút, utána meg x-re másodfokút...

2010. nov. 19. 11:13
 9/14 anonim ***** válasza:

Nekem négy valós gyököm van, mindegyik igazzá teszi az egyenletet.

Megoldás: [link]

2010. nov. 19. 11:17
 10/14 anonim ***** válasza:

Ott a megoldásom, "tizedikes fejjel" van megoldva. Nem kell a szorzattá bontásra rájönni, ha kifejezi az x(x+3)-at, akkor simán levezethető három másodfokú egyenletből a megoldás.

Amúgy a wolframalpha szerint két valós gyök van, de nekem a másik kettő, nem túl szép gyök is megoldás az ellenőrzés során.

2010. nov. 19. 11:19
1 2