Valaki tud segíteni 2 matekfeladatban?


1., Kukutyinból Budapestre 10 óra 15 perckor elindul egy személyvonat, 11 órakor pedig egy gyorsvonat. Egyszerre érnek Budapestre negyed kettőkor. A gyorsvonat átlagsebessége 30 km/h-val nagyobb , mint a személyvonaté.

a., Milyen messze van Budapest Kukutyintól?

b., Mekkora a vonatok átlagsebessége?


2., Egy kerékpárversenyen a résztvevők egy 4 km hosszú körpályán haladtak. A rajtnál egyszerre indult mindenki. A győztes átlagsebessége 38 km/h , az utolsó helyezetté 36 km/h volt. Mennyi idő elteltével körözte le először a győztes az utolsót?Hány kört tettek meg közben?


2010. nov. 11. 15:58
 1/2 anonim válasza:

Szia!


1.feladat:

Az átlagsebesség az összes út osztva az összes idővel,ezt fontos tudni.

A személyvonat átlagsebessége V=s/3h , a gyorsvonat átlagsebessége v=s/2.15h ,az összes út mind a kettőnél ugyanannyi viszont azt tudjuk hogy a gyorsvonat átlagsebessége 30km/h-val több így ebből az egyenlet:

s/3h=s/2.15h-30km/h ebből az egyenletből megkapod a távolságot Kukutyin és Budapest között . A vonatok átlagsebessége meg mint mondtam az összes üt osztva az összes idővel, külön-külön mind a két vonatra végezd el a számítást.


2.feladat


s=4km

v1=38=4/t1

v2=36=4/t2

ezekből megkapod a t1-t és a t2-t tehát azt hogy a győztesnek mennyi idő kellet a táv megtételéhez és megkapod a vesztes idejét is .

Innen már szerintem kitalálod :)

2010. nov. 11. 17:08
 2/2 anonim ***** válasza:

1. feladat

t1 = 3 h - a személyvonat menetideje

t2 = 2,25 h - a gyorsvonat menetideje

v1 - a személyvonat sebessége

v2 = v1 + 30 - a gyorsvonat sebessége

A megtett út azonos

v1*t1 = v2*t2 ill.

v1*t1 = (v1 + 30)*t2

Ebből kijön a v1, amiből már számítható a távolság


2. feladat

s = 4 km

v1 = 38 km/h - a győztes sebessége

v2 = 36 km/h - a vesztes sebessége


Ahhoz, hogy utolérje a győztes a vesztest, egy pályahossznyi előnyt kell szerezni. Mivel a kettőjük sebességkülönbsége 2 km/h a 4 km előnyhöz 4/2 = 2 h szükséges


Ha vesztes által megtett körök száma 'n', akkor ő az előzésig 4n km-t tesz meg ' v2' sebességgel, a győztes viszont 4(n + 1)-t ' v'1 sebességgel. A találkozásig eltelt idő ugyanannyi, tehát

[4(n + 1)]/v1 = 4n/v2

amiből kijön a körök száma.

2010. nov. 12. 02:08