Ha feldobok egy érmék 9x és mindig fej lesz, akkor hány % arra az esély, hogy a 10. feldobásnál is fej lesz?










Ha 9× fej lett, akkor valószínűleg cinkelt, vagy maga az érmekiadás olyan, hogy az egyik oldala nehezebb.
Ha egy matekfeladatban van, akkor 50%. Viszont a valóságban ha ugyanakkora eséllyel lesz fej, mint írás, akkor 0,2%, hogy 9× fej legyen. Akkor valószínűbb a fenti ok. Nekünk mutatott is olyan pénzt, azt hiszem dínárt a tanárunk, ami szinte mindig az egyik oldalára esik.





Szerintem majdnem 100%
Ha 9-szer fejet mutat a felső oldala, akkor annak van a legnagyobb valószínűsége, hogy mindkét oldalán fej van.
Ugyanis, ha nagyon jól cinkelt lenne és mondjuk 0,75 % valószínűséggel mutatna egy dobásból fejet, akkor a 9 dobásból 9 fej csak 7,5% valószínűségű lenne. Tehát nagyon valószínű, hogy más módon csalják ki a csupa fejet.





50%. Ha ma feldobok egy érmét, akkor annak eredménye függhet attól, hogy 5 másoperce is dobtam egyet? Vagy attól, hogy 10 évvel ezelőtt?
Mi különbség, ha egymás után dobom fel, vagy évente? Vagy ha mondjuk a szomszéd is dobálja az érméket?





#5
"Ha ma feldobok egy érmét, akkor annak eredménye függhet attól, hogy 5 másodperce is dobtam egyet? Vagy attól, hogy 10 évvel ezelőtt?"
Ha ez egy elméleti érme, ami definíció szerint 50-50% valószínűséggel mutat fejet vagy írást vagy fejet, akkor valóban 50%.
De a kérdező nem mondta, hogy ez egy elméleti érme lenne. Sőt... Azt írta : "Ha feldobok egy érmét ...". Vagyis kísérletet végez egy valóságos érme tulajdonságainak meghatározására. És az eredmény 9-szer fej.





7.
Ez szerintem matematika. Nem az a lényeg, hogy új vagy használt e az érme, hanem, hogy mi volt eddig. Szóval, hogy mik voltak az előző eredmények.
Lottón is azért játszanak sohan ugyan azokkal a számokkal, mert ha 1-2 évig nem nyer valaki akkor nő az esélye.
Gondolj csak bele, hogy mennyi esélyes van ugyan azokkal a számokkal ha csak 1x játszol, és mennyi ha már 200 éve játszol. Ezt most csak az érzékeltetés miatt.





#7
"Miben más az az érme, amit már 9x feldobtak, mint az az érme, amit még egyszer sem?"
Abban, hogy az egyszer feldobott érméről nem sokat tudunk. A másikról tudjuk, hogy 9-szer fej jött ki. Tehát vagy bekövetkezett egy nagyon valószínűtlen esemény, vagy ez az érme más mit a többi.
"Vagy az érme honnan tudja, hogy most már sokszor fej volt és írásnak kéne jönnie?"
Nem azt tudja. Hanem pont az ellenkezőjét. Azt, hogy 10-edikre is fejnek kellene kijönni. Pl. azért "tudja" ezt mert mindkét oldalán fej van. (Ha azt az eredményt nevezzük fejnek, amikor a leesett érmén fejet látunk.)
Léteznek olyan érmék, aminek mindkét oldalán fej van. Csak az a kérdés, hogy minek nagyobb a valószínűsége:
1.) feldobunk egy véletlenszerűen kiválasztott szabályos érmét és 9-szer fejet mutat.
2.) valaki szándékosan olyan érmével végzi a dobálást, aminek mindkét oldalán fej van.
Szerintem 2.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!