S. O. S? Holnap irunk matekból de én nem tok százalékot számolni!


Van egypár feladat! Hány %-a 0,8-nek a 0,0017 ?Jah és még az a kérdés hogy melyik az alap a százalékláb és a százalékérték? Minek a 3%-a 13,5?

Mennyi 23,8-nek a 13%-a? Előre is köszönöm a segitséget!!


2010. nov. 9. 18:15
 1/2 anonim ***** válasza:

ha képletet nem tudsz megjegyezni, akkor írd fel az aránypárt.

0,8 ------ 100%

0,0017 --- x%


0,0017/0,8=x/100 vagyis x=0,0017*100/0,8=0,2125


A másiknál ugyanígy

13,5 --- 3%

x ------ 100%


x/13,5=100/3 vagyis x=100*13,5/3=450


A harmadikat pedig úgy, mint az elsőt.


Azt a mennyiséget, amelynek a százalékát számítjuk, százalékalapnak, 100%-nak, az alapérték (100%, százalékalap) százalékát százalékértéknek nevezzük. A százalékláb pedig megmutatja, hogy egy mennyiség hány százalékát (hány századrészét) kell kiszámítani.

Tehát a százalékszámítás viszonyítás, amelyet az alábbi aránypárral fejezünk ki:

Százalékérték : százalékalap = százalékláb : 100



Az első példában 0,8 a százalékalap, a 0,2125 a százalákláb, és a 0,0017 a százalékérték.

2010. nov. 9. 18:33
 2/2 anonim ***** válasza:

1.

Alap (a):0,8

százalékláb (szl):? %

százalék érték (szé): 0,0017


kiszámolni: százalékláb = százalékérték osztva alappal, és ez szorozva 100-zal

2.

alap:?

szl:3 %

szé:13,5


kiszámolni: alap = százalék érték osztva a százalékláb század részével


3.

a:23,8

szl: 13 %

szé: ?


kiszámolni: százalékérték = alap szorozva százalékláb 100ad részével

2010. nov. 9. 21:28