Az első n pozitív természetes szám összege egy háromjegyű szám, melynek számjegyei azonosak. Hogyan számítsam ki az n értékét?

tegnap 17:29
 1/3 anonim ***** válasza:

n(n+1)/2 = 100k + 10k + k


Ezt lehet, meg kellene oldani

tegnap 17:37
 2/3 anonim ***** válasza:

Egyébként már most meg fogom neked mondani, hogy az a 666 lesz. Ezt onnan tudom, hogy a rulettet az ördög kerekének is szokták hívni, mert 0-36-ig a számok összege ennyi.


Egyébként az első n természetes szám összege n*(n+1)/2, kérdés, hogy ez egyenlő tud-e lenni 111-gyel, 222-vel, ..., 999-cel, tehát 9 másodfokú egyenletet tudsz megoldani. Ha paraméteresen gondolkozol, akkor az a kérdés, hogy milyen 10-nél kisebb természetes c-re lesz az


n*(n+1)/2 = 111c egyenletnek pozitív egész megoldása.

tegnap 17:42
 3/3 anonim ***** válasza:
Egy kicsit számtanosabb alternatívaként : Beszorozva az eredeti egyenletet 2 vel n(n+1)=2*3*37*k jön ki. Számelmélet alaptétele szerint egy számot csakis egy féle képpen tudjuk felbontani prímosztóira, tehát n(n+1) valahogyan tartalmazza a 37-et vagy többszörösét. Többszöröseit el tudjuk vetni mivel mivel k [1,2...9],és ebből adondóan 2*3*k maximuma kisebb mint 37 legkisebb többszöröse. Ilyen esetben vagy n, vagy n+1 =37. Ha n=37, n+1=38, viszont 38 prímfelbontásában nem szerepel 3as, tehát ez nem korrekt. Ha viszont n+1=37, n=36, amit viszont megkaphatunk ha k=6. Tehát csakis n=36 a megoldás, és csakis 666 a lehetséges szám.
tegnap 18:13