Egy 15%-os árcsökkentés után egy tolltartó ára 34 lej. A tolltartó eredeti ára . Lej volt. Az ilyen feladatokat hogyan kell kiszámítani?

2010. nov. 7. 16:57
 1/7 anonim ***** válasza:
Hát úgy, hogy a 34 lej az eredeti ár 85 %-a. A 34-et elosztod 85-tel, megkapod így at 1 %-ot, és ezt már csak százzal kell szorozni, hogy kijöjjön az eredeti ár.
2010. nov. 7. 17:06
 2/7 Silber ***** válasza:

Vagy matematikai módon leírva...

x a tolltartó eredeti ára.

x-0,15*x=34

0,75*x=34

x=34/0,75

x=45,3 lej

2010. nov. 7. 17:14
 3/7 anonim ***** válasza:
HahahaXD Észkombájn...! Nem kéne okoskodnod ezzel a matemaatikai módo leírva dumával, mert nem jól számoltad ki. Ráadásul a matematikai módodban az x nem egy ismeretlen, hanem kettő, az egyiket másképp kellett volna jelölni. Hoppá!:P
2010. nov. 7. 17:28
 4/7 anonim ***** válasza:
előző: te analfabéta okoskodó f.sztarisznya. igaza volt annak a válaszadónak aki azt írta, hogy x-0,15=34... mert ez a helyes egyenlet
2010. nov. 7. 17:57
 5/7 anonim ***** válasza:

Kedves utolsó válaszoló! Először is hadd gratuláljak a magyar nyelv iránt való elkötelezettségedhez, másodsorban a matematikai analfabétizmusodhoz, és utolsósorban pedig a szövegértési nehézségedihez.

A válasz továbbra sem 43,5 lej, hanem 40.

Tiszteletem!

2010. nov. 7. 22:19
 6/7 anonim ***** válasza:

nem hiszem el, hogy egy ilyen egyszerű egyenletbe így belesülnek páran, akik még okosnak is hiszik magukat :DDD


x: a tolltartó eredeti ára; ezért az egyenlet a következő:

x (eredeti ár) -0,15*x (az ár 15%kal csökkent) = 34 lej

0,85x = 34 lej

x=40


egy mérnökhallgató

2010. nov. 8. 01:11
 7/7 Silber ***** válasza:
Elnézést, valóban 0,75 lett nekem 0,85 helyett.
2010. nov. 8. 07:11