Ledzep kérdése:

Egy számtani sorozat tizedik tagja 56, a 15. tagja 101. Mekkora a sorzat 2. tagja?


valaki segítene?

köszi


2010. nov. 7. 15:41
 1/4 anonim válasza:
-16 a második tag.igy gépen keresztül nem tudom levezetni de ennyi:)mi is pont most tanuljuk ezt.
2010. nov. 7. 15:52
 2/4 A kérdező kommentje:

én azt nem értem hogy lesz -16?

nekem 16 jön ki

2010. nov. 7. 15:56
 3/4 anonim ***** válasza:

a10=56

a15=101


an=a1+(n-1)*d

a10=a1+(10-1)*d

56=a1+9d


a15=a1+(15-1)*d

101=a1+14d


Van két egyenleted, két ismeretlened. Behelyettesíted, megtudod a1 és d értékét.

a2=a1+d

2010. nov. 7. 15:57
 4/4 anonim ***** válasza:

Mi 16? :-) Mi mennyi? :-))


A második válaszoló két korrekt egyenletét megoldva

56=a1+9d

101=a1+14d

A másodikból kivonva az elsőt

55 = 5d

így

d = 11

Az első egyenletbe behelyettesítve

56 = a1 + 9*11

a1 = -43

ezért

a2 = a1 + d = -43 + 11

a2 = -32

=======

2010. nov. 7. 23:55