2 integrál számításban kéne segítség?


Esetleg valaki eltudná röviden magyarázni, hogyan jöttek ki az alábbi integrál számítások?


1. Egy test mozgását a dy(t)/dt=10t differenciálegyenlet írja le, ahol y(t) a test helyzete. Mennyi lesz a test helyzetének értéke a t=14s időpillanatban az y(t=7)=17 kezdőfeltétel mellett?


2. Diffúzió során a koncentráció térbeli változását a dc(x)/dx=e^-x/8 differenciálegyenlet írja le. Mekkora lesz a koncentráció az x=3 pontban a c(x=13)=24 kezdőfeltétel mellett?


Előre is köszönöm a válaszokat!



nov. 26. 20:40
 1/2 anonim ***** válasza:
82%

1.

dy/dt = 10t

dy = 10tdt

∫dy = ∫10tdt, ebből integrálással:

y(t) = 5t² + c


y(7) = 17, ezért

17 = 5 * 7² + C

C = –228

Tehát: y(t) = 5t² – 228

y(14) = 5 * 14² – 228

y(14) = 752



2. Feltételezve, hogy csak a –x van a kitevőben:

dc/dx = e^–x/8

8dc = e^–x dx

∫8dc = ∫e^–x dx

8c = –e^–x + C

c = 1/8(–e^–x + C)


c(13) = 24 miatt:

24 = 1/8 * –e^–13 + C/8

C = 192 + e^–13


c(x) = 1/8(–e^–x + 192 + e^–13)

c(3) = 1/8(–e^–3 + 192 + e^–13)

nov. 27. 10:53
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm!
nov. 28. 21:04